Oettinger propagoval zelenú energiu à la rosnička

Günther Oettinger sa rozhodol priblížiť význam dodávok obnoviteľnej energie do európskeho energetického mixu obdobou predpovede počasia.

Komisár pre energetiku sa nechal inšpirovať princom Charlesom, ktorý prednedávnom preukázal svoje skryté schopnosti v pozícii rosničky. Britský princ sa v polovici mája preslávil tým, že pre škótsku televíziu BBC moderoval predpoveď počasia.

V snahe spropagovať používanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v Európe sa obdobným spôsobom komisár Oettinger priamo zapojil do projektu EnergizAIR, ktorý tento rok získal jedno z ocenení Udržateľná energia v Európe, a to v kategórii Komunikácia.

Inovatívny projekt, ktorý vznikol pôvodne v Belgicku, získal zo strany Európskej komisie aj finančnú podporu, a to v rámci komunitárneho projektu Inteligentná energia – Európa. Vo výške 75 % prispela EK do jeho celkového rozpočtu takmer 729 tisíc eur.

Projekt vychádza z ukazovateľov podielu OZE na dodávkach energie v aktuálnom týždni v danej krajine. Tieto informácie sú zrozumiteľným a graficky jednoduchým spôsobom priamo integrované do predpovede počasia online či v televízii. V súčasnosti sú tieto informácie vysielané v 15 rôznych médiách v Belgicku, Francúzsku, Portugalsku, Slovinsku a Taliansku, avšak jedným z cieľov projektu je vytvoriť metodológiu pre transfer konceptu do ďalších krajín.

Snahou autorov projektu je dodať diskusii, ktorá sa odohráva predovšetkým v technickej a environmentálnej sfére, sociálnu dimenziu. Poukazujú na to, zrozumiteľnosť informácií o príspevku zelenej energie ku každodenným aktivitám ľudí, ktoré vyžadujú dodávky energie, priamo v ich obývačkách a na pozadí aktuálnych poveternostných podmienok. Obrazové piktogramy poskytujú názornú ukážku prepojenia medzi počasím, energetickými zdrojmi a spotrebou energie.

OZE tým získavajú nový pozitívny rozmer, čo pomôže budovať dôveru v rozšírenie zelenej energie a verejnú akceptáciu energeticko-klimatických cieľov EÚ do roku 2020.

Komisár EÚ najprv predstavil správu o dodávkach energie v Nemecku.

„Minulý týždeň bol celkom dobrý pokiaľ ide o vietor, čo nám dáva dobré indikátory pre všetky technológie. Berlínskym rodinám vybaveným fotovoltickými panelmi ich dom poskytol dostatok elektriny na pokrytie viac než 100 % potrieb, presne 111 %, čo bolo dosť pre ich spotrebiče plus počítač a umývačku riadu ich suseda. Čo sa týka veterných fariem v celej krajine, minulý týždeň vyprodukovali dosť elektriny ekvivalentnej 12.850.000 domácností, “ uviedol.

Nasledovala predpoveď hlavných správ pre Európu v roku 2012 a krátky výhľad energetiky na nasledujúce roky.

Patrizia Toia, talianska europoslankyňa zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP, na rovnakom podujatí pripomenula, že úlohou zostáva stabilita dodávok zo zelených zdrojov a jej prenosu a tiež náklady. „Napokon problémom je rola spotrebiteľa, ktorá je dôležitá, pretože dopyt je tak dôležitý ako ponuka. Spotrebiteľ nám môže pomôcť dosiahnuť ciele efektívnosti, úsporu a tiež byť producentom-spotrebiteľom.“

Zoznam všetkých ocenených projektov počas Týždňa udržateľnej energie aj krátkymi videami nájdete na tomto odkaze

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA