Oettinger vidí význam TANAP-u

Komisár pre energetiku Günther Oettinger naznačil, že nový projekt Transanatólskeho plynovodu (TANAP) by mohol splniť kritéria pre dodávky plynu do Európy, ktoré Brusel vyžaduje.

Azerbajdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR otvorila tento týždeň v Bruseli svoju pobočku. Prítomný bol aj eurokomisár pre energetiku, ktorý uviedol, že Európska komisia sleduje prínosy novej prepravnej trasy cez Anatóliu.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan a azerbajdžanský prezident Ilham Aliyev koncom júna podpísali medzivládnu dohodu o výstavbe Transanatólskeho plynovodu (TANAP), ktorým by sa z bohatých azerbajdžanských nálezísk prepravoval plyn až ku hraniciam s Európou.

„Plynovod TANAP, ktorý teraz SOCAR presadzuje, by tiež mohol uspokojiť kritéria kapacitných požiadaviek, špecializovanej infraštruktúry, transparentnosti a rozšíriteľnosti,“ povedal Günther Oettinger. „Netrpezlivo preto čakáme na ratifikáciu nevyhnutných dohôd zo strany Turecka aj Azerbajdžanu.“

Spoľahlivý a vynikajúci

EÚ sa snaží diverzifikovať zdroje dodávok zemného plynu z ne-ruských oblastí, avšak Baku neustále odkladá konečné rozhodnutie o tom, ktorý projekt bude môcť využívať plyn z bohatého náleziska Shah Deniz II.

Murad Heydarov, poradca prezidenta spoločnosti SOCAR, sa pre bruselský EurActiv vyjadril, že TANAP, ktorého dokončenie sa očakáva v roku 2018, je indikáciou záväzku firmy o bezpečnej a neprerušenej prepravnej infraštruktúre pre plyn.

„Do roku 2025 by celkový objem plynu [zo Shah Deniz] mohol byť 40-50 bcm ročne a väčšina z tohto plynu pôjde do Európy,“ uviedol. Projekt Transanatólskeho plynovodu je podľa neho „spoľahlivý, robustný, bezpečný, prevádzkovo vynikajúci a rozšíriteľný“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA