OPEC má obavy z poklesu dopytu po rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) kladie zodpovednosť za zvyšovanie cien ropy na nedostatočné kapacity na jej spracovanie, a nie nedostatok zásob. Na štvrtom ministerskom dialógu OPEC-EÚ sa objavili aj obavy z poklesu dopytu.

Krátka správa

EÚ na stretnutí vyslovila obavy z ďalšieho nárastu cien ropy, zapríčineného prerušením dodávok kvôli nestabilite v krajinách vyvážajúcich ropu, ako je Nigéria. OPEC zástupcom EÚ povedal, že zabezpečuje dostatok zásob, no „nedostatky kvalifikovanej pracovnej sily, zariadení a služieb, ktorým musí čeliť ropný priemysel, ako na strane ťažby, tak aj spracovania“ vedú k „rýchlo rastúcim nákladom“, ktoré môžu pokračovať „veľmi dobre do budúcnosti“.

Zdá sa, že v tejto otázke sa EÚ a OPEC zhodujú. Počas tlačovej konferencie po stretnutí komisár pre energetiku Andris Piebalgs pripustil: „Viac ropy nezmierni ceny benzínu.“

V reakcii na obavy OPEC z klesajúceho dopytu EÚ – sčasti aj kvôli záväzku vyrábať do roku 2020 až 20% využívanej energie z obnoviteľných zdrojov – sľúbil Piebalgs OPEC-u viac transparentnosti a zdieľanie informácií prostredníctvom „predpovedných modelov a vzorcov spotreby“.

Obe strany hovorili aj o úlohe obnoviteľných zdrojov, a privítali ju. Dôraz však kládli na biopalivá a alternatívy, ktoré vyspelejšie využívajú existujúce zdroje, ako je „čistá uhlie“, alebo zachytávanie uhlíka.

V otázke biopalív Piebalgs producentov ropy uistil, že tieto doplnky nevyvolajú „kolísania“ na trhu s ropou.

V blízkej budúcnosti je plánovaných niekoľko spoločných podujatí:

  • Workshop o biopalivách, vrátane otázky biorafinérií, ktorý sa bude konať v Bruseli pred koncom roku 2007, alebo na začiatku 2008,
  • „posilnená diskusia“ o spolupráci v oblasti technológií pre zachytávanie uhlíka, s okrúhlym stolom v prvej polovici 2008,
  • Diskusia o Energeticko-technologickom centre EÚ-OPEC, správa o ňom bude predstavená na budúcom ministerskom stretnutí.

V júni 2008 sa bude konať v Bruseli piate stretnutie Ministerského dialógu EÚ-OPEC.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA