Piebalgs hľadá podporu pre Nabucco

Komisár pre energetiku Piebalgs navštívi Turecko a Azerbajdžan. Bude hľadať podporu pre projekt európskeho plynovodu Nabucco. Pôvodne plánovaná návšteva stredoázijských krajín sa kvôli „plnému kalendáru“ zrušila.

Piebalgsova cesta mala pôvodne viesť aj do ďalších krajín v strednej Ázii, no kvôli „plnému kalendáru“ sa obmedzila na TureckoAzerbajdžan, vyhlásil hovorca komisára Ferran Tarradellas pre EurActiv. V krátkom čase by však mal komisár navštíviť Kazachstan a Egypt.

Zatiaľ však nie je plánovaná návšteva Turkménska, hoci práve táto krajina má najväčšie zásoby zemného plynu v regióne. V poslednom čase sa Moskva snaží presvedčiť turkménsku vládu, aby predávala všetok plyn Gazpromu, a ten ho bude vyvážať ďalej na európske trhy.

Podobnému scenáru by mohol zabrániť projekt plynovodu Nabucco, ktorý by do Európy privádzal stredoázijský plyn a zároveň obchádzal územie Ruska. Konštrukciu však brzdí nedostatok financií a nedostatočné garancie vyťaženia plynovodu. Záväzky dal zatiaľ iba Azerbajdžan.

Iracká vetva

Jedna z vetiev plynovodu má smerovať do Iraku, ktorý má desiate najväčšie zásoby plynu na svete. Podľa Tarradellasa Bagdad prejavil záujem o transport plynu cez Nabucco. Prebehli diskusie o možnosti transportu veľkých objemov irackého plynu cez Sýriu a Transarabský plynovod, alebo priamo spojením medzi Irakom a Tureckom.

V hre je Irán

Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimír Chizov nedávno odmietol potenciál projektu Nabucco. Podľa neho sú zdroje Azerbajdžanu a Turkménsko nedostatočné na to, aby dokázali plynovod naplniť. Jedinou šancou je tak napojenie na plyn z Iránu.

Irán má 15% globálnych zásob tejto suroviny. No kvôli konfliktu okolo iránskeho programu obohacovania uránu nie je plánovaná žiadna komisárova cesta do krajiny a akýkoľvek rozvoj projektu je zablokovaný.

Slabá aktivita?

V regióne bol podľa Tarradellasa veľmi aktívny koordinátor Nabucca v Komisii Jozial van Aartsen, bývalý holandský minister zahraničných vecí. No dialóg by mala výrazne posunúť návšteva predsedu Komisie Barrosa plánovaná v blízkej budúcnosti.

Tarradellas potvrdil, že plynovod je plánovaný tak, aby bol nákladovo efektívny a ziskový. Jeho rival, Južná vetva budovaná ruským plynárenským koncernom Gazprom, je špecialistami považovaný skôr za „politický projekt“. Hovorca komisára však zdôraznil, že Únia proti jeho stavbe nenamieta, keďže v konečnom dôsledku privedie do EÚ viac plynu a tým možno zníži ceny.

Na nedávnom plenárnom zasadnutí viacerí europoslanci kritizovali pomalosť Komisie pri implementácii projektu Nabucco. Tarradellas však zdôraznil, že komisárova návšteva nie je reakciou na kritiku, ale súčasťou bežného procesu implementácie vysoko dôležitého projektu.

Líbya buduje vzťahy s Ruskom

Gazprom robí medzi tým vlastnú politiku. Na nedávnom stretnutí s líbyjským lídrom Muammarom Kddáfim, ktorý cez víkend navštívil Moskvu, sa ruský štány plynárenský monopol údajne ponúkol, že skúpi celú líbyjskú produkciu plynu. „V ropnej a plynárenskej politike zmýšľame rovnako“, vyhlásil Kaddáfií podľa agentúry Interfax.

EurActiv sa Tarradellasa pýtal, či by podobná dohoda nejako ohrozila Nabucco. Podľa hovorcu Líbya už teraz dodáva plyn do Talianska – priamo, alebo cez Tunisko – a jeho predaj Rusku by pre krajinu „nebola najinteligentnejšia vec“.

Kaddáfího návšteva sa však netýkala len energetiky. Líbya nakúpila ruské stíhačky, helikoptéry, protilietadlové strely a tanky v hodnote dvoch miliárd dolárov a ruským lodiam možno dovolí, aby využívala jej stredomorský prístav Benghazi ako základňu. Podobnú dohodu uzavrela Moskva nedávno so Sýriou.

Pozície

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn vyzval Turecko aby začalo vážne rokovať o svojich podmienkach, za ktorých je ochotné realizovať projekt Nabucco. „Vyzývam tureckých priateľov, aby sa vážne zapojili do diskusie s cieľom spustiť Nabucco do prevádzky v roku 2013“, povedal komisár v Istambule. „Už sme premeškali priveľa času namiesto toho, aby sme konali.“ Správa Forbes však upozorňuje, že podľa niektorých pozorovateľov sa nádeje na realizáciu projektu rýchlo rozplývajú, najmä po konflikte v Gruzínsku, ktorý vyvolal otázky o bezpečnosti regiónu.

Analytik Pavel K. Baev pre americký Eurasia Daily Monitor napísal, že Kaddáfi možno oklamal svojich ruských hostiteľov rovnako, ako to už niekoľkokrát urobil v minulosti. Napríklad po návšteve počas posledných týždňov v prezidentskom úrade si Vladimír Putin myslel, že urobil naozaj dobrý obchod. Výmenou za to, že Rusko anulovalo líbyjský dlh zo sovietskych čias v hodnote 4,5 miliardy dolárov (v skutočnosti ale bezcenný), mal Tripolis udeliť ruským firmám kontrakty na vybudovanie železnice Sirt-Benghazi, na spoločný rozvoj nálezísk ropy a plynu a nákup zbraní.

No za niekoľko mesiacov šéf Gazpromu Alexej Miller a šéf ruských železníc Vladimír Jakunin zistili, že podpísané papiere boli skôr deklaráciou záujmu, než záväznou dohodou. Jedinou „reálnou“ vecou bol odpísaný líbyjský dlh a Kaddáfí chce teraz za pridelenie kontraktov nové pôžičky. Zaujímavo môže znieť aj ponuka námornej základne v Benghazi, no podľa Baeva nebude mať Rusko v dohľadom čase vojnové lode, ktoré by tam dokázalo umiestniť.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA