Plyn: Rusko súhlasilo s pozorovateľmi

Ruský súhlas s vyslaním pozorovateľov EÚ, ktorí by dohliadali na plyn tečúci pre Ukrajinu, zvýšil šance na obnovenie dodávok. Koniec sporu medzi Kyjevom a Gazpromom je však zatiaľ v nedohľadne.

Rusko vo štvrtok v noci súhlasilo s vyslaním medzinárodných pozorovateľov EÚ, ktorí dohliadnu na transport plynu. Keďže premiér Putin predtým vyhlásil, že je to podmienka na obnovenie dodávok suroviny cez ukrajinské plynovody, krajinám strednej a juhovýchodnej Európy môže čoskoro odľahnúť.

Ešte vo štvrtok ráno Gazprom navrhované pozorovateľské tými odmietol, pokiaľ v nich nebudú aj ruskí občania. Premiér Putin obvinil Ukrajinu z obštrukcie procesu a kriticky sa vyslovil aj na stranu Komisie.

Riešenie rusko-ukrajinského sporu však zatiaľ nie je na dosah. Putin vyhlásil, že ruský plynárenský gigant bude trvať na cene 470 dolárov za 1000 metrov kubických (Ukrajina bola ochotná platiť len 201 dolárov, Gazprom pôvodne žiadal 250 dolárov), zároveň je pripravené zdvojnásobiť tranzitné poplatky, ktoré Kyjevu vypláca. Ukrajinskú vládu obvinil, že je „kriminálnym režimom“ a že skutočným dôvodom sporu nie je cena, ale snaha udržať v kontrakte pozíciu sprostredkovateľov, ktorí využívajú dovoz ruského plynu na osobné obohatenie. Za takýchto podmienok je dohoda v krátkom čase nepravdepodobná.

Dnes sa stretáva koordinačná skupina EÚ pre trh s plynom. Bude hľadať možnosti pomoci najhoršie postihnutým regiónom – napríklad distribúciou rezerv z menej zasiahnutých krajín, či zavedením systému prídelov. Budúci víkend sa pokúsia krízu riešiť ministri energetiky EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA