Plynová dohoda s Azerbajdžanom výmenou za zjednodušenie víz

Predseda Európskej komisie Barroso podpísal počas návštevy Azerbajdžanu deklaráciu, ktorá by mala Európe ročne priniesť desať miliárd metrov kubických plynu. Tiež prisľúbil zjednodušenie vízových procesov pre občanov Azerbajdžanu.

Barroso a prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev podpísali Spoločné prehlásenie o dodávkach plynu do Európy. Ide o prvý písomný záväzok dodávok plynu do Európy.

Barroso nazval dohodu „veľkým prelomom“ a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý ho na zahraničnej ceste sprevádza, uviedol, že dohoda je strategickým dokumentom, pretože Európa bdue v nasledujúcich desaťročiach potrebovať nové dodávky plynu.

„Táto dohoda potvrdzuje priamy prístup Európy k plynu z kaspickej panvy, čím umožňuje realizáciu Južného koridoru. Táto nová trasa dodávok posilní energetickú bezpečnosť európskych spotrebiteľov a podnikov,“ vyjadril sa Barroso.

Zároveň oznámil, že Brusel a Baku začnú v blízkej budúcnosti rokovať o Dohode o zjednodušení víz: „Uľahčí sa tým cestovanie ľudí z Azerbajdžanu do EÚ.“

Dohody o liberalizácii víz v predchádzajúcich rokoch otvorili dvere do Európy občanom z krajín západného Balkánu, okrem Kosova. Podobný proces sa uplatňuje aj voči Rusku a Ukrajine.

Podľa azerbajdžanských médií prezident Alijev uviedol, že jeho krajina má potvrdené rezervy plynu v celkovom objeme 2,2 biliónov m3. Dodal, že plánované rezervy sú „oveľa vyššie,“ s tým, že Azerbajdžan chce predávať plyn do Európy aby diverzifikoval svoj zoznam klientov.

V stredu Azerbajdžan odsúhlasil export minimálne miliardy m3 zemného plynu ročne do Iránu. Baku takisto predáva plyn do Ruska.

Barroso poznamenal, že Európa ma rovnaký cieľ: diverzifikovať svoje zdroje dodávok.

Azerbajdžan v súčasnosti vyjednáva s viacerými západnými spoločnosťami o získaní prístupu k 10-tim miliardám metrov kubických (bcm) plynu z poľa Shah Deniz II . Jedným zo záujemcov je konzorcium Nabucco, ale taktiež projekty ITGI a TAP (viď Súbor liniek)

Zdroje z Azerbajdžanu by ale nemuseli stačiť pre plánovanú ročnú kapacitu plynovodu Nabucco, ktorá má byť až 31 bcm. Projekty ITGI a TAP majú pritom plánovanú kapacitu presne 10 bcm. Projekt Biela vetva (transport kaspického plynu z Kazachstanu a Turkménska cez Gruzínsko a Čierne more), o ktorom sa ale zatiaľ zverejnilo len málo informácii, má plánovanú kapacitu 8-32 bcm.

V oficiálnych textoch dohody sa nespomínajú žiadne objemy dodávok, ale Komisia trvala na zmienke o štyroch plánovaných plynovodov ako potenciálnych klientoch. Je preto zjavné, že nech prístup k azerbajdžanskému plynu získa ktorýkoľvek projekt, Baku sa stane chrbticou Južného plynovodného koridoru.

Azerbajdžan sa môže rozhodnúť poskytnúť plyn aj viacerým zákazníkom, čo prezradil aj hlavný vyjednávač Azerbajdžanu v tendri Elshad Nasirov.

Konzorcium Nabucca, ktoré je „vlajkovou loďou“ európskeho plynovodného koridoru podpis zmluvy uvítalo.

Barroso a Oettinger dnes navštívia Turkménsko, ktoré nedávno oznámilo nález „obrovských zásob plynu.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA