Po Novom roku bez plynu?

Európu „veľmi znepokojuje“ ďalší konflikt medzi Ukrajinou a Gazpromom. Kyjev dlhuje za plyn asi miliardu dolárov a po Novom roku mu môžu prerušiť dodávky. Ohrozená bude aj EÚ.

Rusko vo štvrtok pohrozilo, že 1. januára môže odstaviť dodávky plynu do Ukrajiny. Tá totiž dlhuje plynárenskému koncernu Gazprom viac ako miliardu dolárov (700 miliónov eur) a bez splatenia dlhu nechce Gazprom podpísať kontrakt na budúci rok.

Podľa hovorcu komisára Piebalgsa je EÚ týmto vývojom „veľmi znepokojená“. Môže sa totiž zopakovať situácia zo začiatku roku 2006, keď prerušenie dodávok pre Ukrajinu ohrozilo aj spotrebiteľov v Únii. Cez Ukrajinu totiž prechádzajú plynovody, ktoré prepravujú v súčasnosti väčšinu ruského plynu vyvážaného do EÚ. Kyjev to neváhal využiť ako prostriedok tlaku na Gazprom.

V 2006 sa podarilo konflikt vyriešiť za tri dni. Kvôli finančnej kríze to však môže byť tento krát horšie. EÚ sa chce tomu vyhnúť, preto komisár Piebalgs rokuje v Londýne so zástupcami ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz.

Do na prvý pohľad ekonomického sporu vniesol politiku zástupca výkonného riaditeľa Gazpromu, Alexander Medvedev. Podľa Financial Times povedal: „Prečo je to tak, že si vaši kolegovia v Európe nájdu čas, aby diskutovali o spôsoboch, akými môže Ukrajina vstúpiť do NATO, no z nejakého dôvodu si nenájdu čas, aby hovorili o ekonomickej situácii Ukrajiny.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA