Poľsko propaguje bridlicový plyn v Európe

Podľa zástupcu poľskej vlády by mal rozvoj bridlicového plynu v EÚ získať status „spoločného európskeho projektu“. Dodal, že počas nasledujúceho poľského predsedníctva v Rade EÚ bude presadzovať rozvoj nekonvenčného plynu.

Bridlica, Flickr: Travis S.
https://euractiv.sk

Maciej Szpunar, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky, uviedol že výskum rozvoja bridlicového plynu napreduje v jeho krajine „neslýchanou rýchlosťou“ a Varšava je ochotná sa o tieto skúsenosti podeliť v rámci EÚ.

Na podujatí, ktoré v piatok (6.5.) v Bruseli zorganizovalo centrum Demos Europa Szpunar povedal, že diskusie pre rozvoj bridlicového plynu v Európe nebol nikdy vhodnejší čas.

Nehoda v elektrárni Fukušima vyzdvihla nové otázky o budúcnosti jadrovej energetiky a v čase raketovo rastúcich cien ropy sú potrebné „inovatívne riešenia“. Bridlicový plyn by podľa neho určite dokázal priniesť odpoveď na mnohé výzvy. Znížil by nielen energetickú závislosť Európy, ale pomohol aj naplniť ambiciózne ciele znižovania emisií skleníkových plynov.

Zástupca poľskej vlády sa vyjadril, že bridlicový plyn by mal získať status spoločného európskeho projektu. Poľsko sa bude o to snažiť počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici tohto roku.

Andrzej Kozłowski, vysoko postavený predstaviteľ poľskej rafinérskej spoločnosti PKN Orlen, uviedol, že ich firma bola po výborných skúsenostiach s nekonvenčným plynom v USA jednou z prvých v Európe, ktorá sa naň sústredila.

Dodal, že výraz „nekonvenčný plyn“ by sa mal pravdepodobne zmeniť, keďže viac ako polovicu americkej produkcie plynu by mal v roku 2030 pokrývať práve bridlicový plyn.

Kozłowski zdôraznil tiež, že „bez legislatívnej podpory na strane EÚ“ by dokonca ani tak veľká spoločnosť ako Orlen nebola schopná splniť tak ambiciózny cieľ.

O výhodách a bezpečnosti treba presvedčiť ľudí

Marek Karabuła, viceprezident poľskej spoločnosti PGNiG uviedol, že napriek videám a správam, ktoré prezentujú tento typ plynu ako hrozbu pre životné prostredie a obyvateľov, v poľskej spoločnosti podľa neho dôjde k zvýšeniu povedomia o tom, že bridlicový plyn je „dobrý“ a „bezpečný“.

Ak by bolo Poľsko schopné získať lacno veľké množstvo bridlicového plynu, bude podľa Karabułu v lepšej pozícii pri rokovaniach o dovozných cenách plynu z Ruska.

Dodal, že v súčasnosti boli v Poľsku aj napriek veľkému záujmu vydané len prieskumné licencie, ale nie povolenia na produkciu. Pre ich vydanie je potrebné najprv potvrdiť zásoby.

Jesse Scott z britskej neziskovej organizácie E3G si myslí, že navrhované „európske riešenie“ pre budúcnosť bridlicového plynu bude beh na dlhú trať. Uvažovala o tom, či bude bridlicový plyn súčasťou energetickej cestovnej mapy do roku 2050, ktorú má Európska komisia predstaviť v novembri. Zatiaľ tak nie je isté či bude bridlicový plyn prerokovaný na európskej úrovni alebo nie.

Pozadie

Bridlicový plyn je, spolu s CBM (plyn z uhoľných slojov) a plynu pochádzajúceho z piesku, nekonvenčným druhom plynu, ktorý sa získava z vrstiev usadenej bridlice. Dlho ale neexistovali vhodné technológie pre jeho transport na povrch.

Vylepšením technológie takzvanou hydraulickou frakturáciou (pumpovanie vody, piesku a chemikálii pod vysokým tlakom do horniny) sa USA stali nielen sebestačné, ale dokonca exportérom zemného plynu. Mnohé energetické spoločnosti veria, že by mohol byť odpoveďou na problémy európskej energetickej bezpečnosti a závislosti na dovoze z Ruska.

Metóda je naďalej kontroverznou najmä kvôli možných environmentálnym rizikám, vrátane otravy spodných vôd, vysokej spotrebe vody a chemikálií, vyšších emisií skleníkových plynov než tradičný zemný plyn či potrebu veľkého počtu vrtov, ktoré môžu byť v husto osídlenej Európe problematické.

REKLAMA

REKLAMA