Putin vidí v bridlicovom plyne konkurenciu

Premiér Vladimir Putin vyzval plynárenský priemysel v Rusku, aby sa postavil výzve, ktorú prináša bridlicový plyn v USA aj niektorých európskych krajinách, ktoré smerujú k jeho ťažbe.

Produkcia bridlicového plynu v Spojených štátoch amerických môže „vážne“ reštrukturalizovať ponuku a dopyt na svetovom trhu s uhľovodíkmi. Uviedol to premiér Vladimir Putin vo svojom poslednom príhovore pred ruskou Dumou, predtým ako 7. mája zaujme post prezidenta.

„Energetické spoločnosti v našej krajine musia byť absolútne pripravené postaviť sa tejto výzve,“ povedal.

Rusko musí byť podľa neho pripravené na „akékoľvek externé šoky“ a „novú vlnu technologickej zmeny“, ktorá „mení konfiguráciu globálnych trhov“.

„Úplne súhlasím s návrhom poslancov, že potrebujeme vytvoriť lepší systém pre dlhodobé makroekonomické, finančné, technologické a obranné prognózovanie. Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že 21. storočie vyzerá nádejne ako epocha nových geopolitických, finančných, ekonomických, kultúrnych a civilizačných centier,“ povedal v dolnej komore ruského parlamentu.

Agentúra Bloomberg poznamenala, že v roku 2009 USA predbehli Rusko ako najväčší producent zemného plynu, a to vďaka veľkej ťažbe tejto suroviny z bridlicového podložia. Jeho dostatok na trhu viedol k zníženiu cien plynu a krajiny ako Čína či Poľsko začali vyhodnocovať potenciál svojich zásob. Ich využitím by sa znížila závislosť týchto krajín na tradičnom dovoze ruského plynu.

Ruská propaganda?

Francúzsko aj napriek veľkým odhadovaným zásobám bridlicového plynu zakázalo jeho ťažbu na svojom území z environmentálnych dôvodov. Americký koncern Chevron, ktorý sa pustil do prieskumu ložísk aj na starom kontinente po protestoch ekológov prerušil svoje prieskumné aktivity v Bulharsku i Rumunsku.

Ukrajinský denník Kyjevská pošta pripomenul, že to nie je prvýkrát čo sa Putin zmienil o konkurencii bridlicového plynu. Urobil tak aj pred 18 mesiacmi, kedy uviedol, že energetický gigant Gazprom sa musí stať efektívnejším v reakcii na silnejúcu konkurenciu.

Analytici americkej spravodajskej a konzultačnej agentúry Stratfor tiež uvádzajú, že plynárenský sektor v Rusku bojuje s viacerými problémami. Súvisia predovšetkým s dlhodobo zavedeným systémom cien, ktorý poskytuje štedré dotácie pre domácich spotrebiteľov.

Gazprom sa takisto obáva o svoje výnosy z predaja suroviny do Európy, ktoré by sa mohli výrazne zredukovať v dôsledku rokovaní s mnohými európskymi zákazníkmi. Podľa analytikov zo Stratforu by sa v spojení s diverzifikáciou dodávok zemného plynu do Európy z iných než ruských zdrojov mohlo stať, že Gazprom už viac nebude schopný vyrovnávať straty na domácom trhu vysokými maržami z predaja v Európe.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA