Rozdielne názory na “klauzulu Gazprom”

Recipročná klauzula bude možno nevyhnutným predpokladom pre vstup zahraničného investora do energetických firiem EÚ. Pravidlo je predovšetkým ochranou pred ruským monopolom Gazprom. Názory na ňu sú však rôzne.

“Ak bude firma chcieť kúpiť podiel v TSO [sieťový operátor – pozn.] na akciových trhoch, musí dokázať, že vláda [štátu, kde podniká] sa stavia k požiadavkám rovnako, ako naše členské krajiny,” povedala Marie-Christine Jalabert z Energetického riaditeľstva EK.

Recipročnú klauzulu vnímajú jednotlivé členské krajiny rôzne. Pre tie, ktoré podpísali s Ruskom strategické energetické dohody, má kontroverzný charakter. Jalabert dodáva: “Mnoho členských štátov za ňu nie je; v Rade neexistuje jasné stanovisko. Nezastáva ju Nemecko, rovnako ani Rakúsko, takže v Rade [sa o nej vedie] otvorená diskusia.” Jalabert vystúpila 16. apríla na konferencii, ktorú organizovalo Európske hnutie s mediálnou podporou portálu EurActiv.

Paul Rübig (EPP-ED, AT) taktiež “nie je veľkým priateľom” tzv. klauzuly Gazprom, ako ju hovorovo pomenovali bruselskí úradníci (EurActiv 20/09/07). Podľa neho je potrebné “zamerať sa zabezpečenie fungovania vnútorného trhu.” Rübig si myslí, že polmiliardová skupina spotrebiteľov energie dáva EÚ dostatočnú váhu pre rokovania s akýmkoľvek energetickým dodávateľom vrátane Gazpromu. “Plynovod je ako manželstvo. Ak máte plynovod, je v záujme oboch strán mať v budúcnosti dobrý vzájomný vzťah”, povedal v rozhovore pre Blogactiv, blogový portál EurActiv-u.

Zdroj blízky EPP-ED pre EurActiv potvrdil, že väčšina členov parlamentnej frakcie sa bude snažiť oddialiť ďalšiu liberalizáciu energetického trhu. Podľa poslancov, je otázka geopoliticky citlivá. “Každý si je vedomý, že v otázke plynu sa musí nájsť stredná cesta.”

Poľsko na druhej strane ostro kritizuje úzke nemecko-ruské energetické partnerstvo. Nie je mu po vôli predovšetkým dohoda o plánovanom plynovode, ktorý pôjde cez Baltské more. Územie Poľska, ktoré je úplne závislé od ruských energetických dodávok, bude plynovod obchádzať.

O liberalizačnom energetickom balíčku, ktorého súčasťou je aj klauzula reciprocity, budú ministri energetiky hlasovať 6. júna 2008. Nie je však isté, či dospejú k dohode.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA