Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o tranzite

Rusko a Ukrajina vyriešili spor a uzavreli desaťročnú dohodu o tranzite plynu. Dodávky do EÚ majú začať čoskoro, reakcia Komisie je však opatrná.

Dohoda podpísaná

Rusko a Ukrajina včera podpísali zmluvu o tranzite a dodávkach plynu, ktorú cez víkend dohodli premiéri Putin a Tymošenková. Potvrdili sa predchádzajúce informácie, že Ukrajina bude platiť za plyn európske ceny (v súčasnosti asi 450 dolárov za 1000 m3), no na rok 2009 dostane 20% zľavu. Rusko zas bude ďalej platiť 1,7 dolára za 1000 m3 prepravovaného plynu na každých 100 kilometrov potrubia.

Reakcia Bruselu je pozitívna, no opatrná. Komisia podpis privítala, zároveň však upozornila: “Teraz potrebujeme indikáciu presného času, keby budú obnovené dodávky plynu… Naši pozorovatelia overia, kedy začne plyn naozaj tiecť.”

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom neskôr oznámila, že sa tak udeje dnes (utorok) o 7:00.

Európska solidarita?

Podľa Komisie sa vďaka solidarite medzi členskými krajiami podarilo situáciu “úspešne” zvládnuť. Po stretnutí koordinačnej skupiny pre plyn, 19. januára, krajiny ako Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Poľsko, “a dokonca aj Chorvátsko” si “dokázali kompenzovať chýbajúce dodávky” vďaka pomoci z iných členských krajín. Bulharsko, ktoré kríza zasiahla spomedzi členských krajín najhoršie, očakávalo pomoc od Grécka.

Nie všetci však sú naladení tak pozitívne. Podľa agentúry PAP poľský prezident Lech Kaczynski vyhlásil, že solidarita v EÚ neukázala svoju hodnotu. “(Konflikt) opäť ukázal, že krajina zatiahnutá do hádky s Ruskom nemôže očakávať akúkoľvek efektívnu pomoc”, povedal poľský prezident podľa Reuters. “Či už moje poznámky privítajú, alebo nie, chcem veľmi silne zdôrazniť, že toto je klzký svah.”

Ďalšie kroky

Komisia zvolala na stredu energetické stretnutie zástupcov členských krajín na úrovni generálnych riaditeľov, aby “preštudovala situáciu zo širšieho energetického hľadiska”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA