Rusko dáva Moldavsku na výber

Moskva odkázala Moldavsku, že si má vybrať medzi lacným plynom z Ruska a liberalizáciou energetiky po vzore EÚ.

Prázdne šípky (scottchan, freedigitalphotos.net
https://euractiv.sk

„V prvom rade Moldavsku navrhujeme, aby odstúpilo od protokolu o vstupe do európskeho energetického spoločenstva. Je to pre nás nevyhnutná podmienka k diskusii o znížení ceny plynu a odpustení dlhu, ktorý momentálne dosahuje 4,1 miliardy dolárov,“ (€3,17 mld.) citovala ruského ministra energetiky Alexandra Novaka agentúra Reuters.

Moldavsko sa v roku 2009 spolu s Ukrajinou pripojilo k Energetickému spoločenstvu, ktoré má za cieľ integráciu trhov EÚ a juhovýchodnej Európy.

Novak sa pre médiá vyjadril pred stretnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s moldavským premiérom Vladom Filatom v čiernomorskom stredisku Soči.

Minister nijako nespomenul tranzitný plynovod do Európy s ročnou kapacitou 20 miliárd metrov kubických (bcm), avšak spomínané ultimátum tranzitnej krajine by mohlo vyvolať nepriaznivý ohlas aj v Európe.

V januári 2006 došlo nakrátko k prerušeniu dodávok cez Moldavsko z dôvodu cenového sporu. Prerušenie ale malo len malý dopad v porovnaní s podobnými vyústeniami konfliktov s Ukrajinou.

Minulý rok zaplatilo Moldavsko za 3,1 bcm ruského plynu 1 miliardu dolárov (€770 mil.), čo je oveľa menej ako priemer krajín EÚ. Novak uviedol, že Moldavsko žiada 30 % zľavu z ceny. V minulosti Moldavsko nahromadilo záväzky voči Rusmi obývanej Transnistrii (Podnestersku), ktorá dostáva z Moskvy výraznú podporu.

Podľa Putina by Rusko mohlo chudobnej krajine závislej na poľnohospodárskom vývoze pomôcť investíciami napríklad zo strany Gazpromu a tiež väčším trhom pre moldavské víno. Gazprom v súčasnosti vlastní polovicu infraštruktúry na prepravu plynu v krajine.

(EurActiv/Reuters)

Pozadie

Energetické spoločenstvo vzniklo 1. júla 2006. Jeho členovia sa zaviazali liberalizovať svoje trhy s energiami a implementovať kľúčové smernice a nariadenia EÚ týkajúce sa elektrickej energie, zemného plynu, životného prostredia a OZE.

Jeho členmi sú okrem štátov EÚ i Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Moldavsko, Ukrajina a Srbsko. Arménsko, Gruzínsko, Nórsko a Turecko pôsobia ako pozorovatelia.

REKLAMA

REKLAMA