Rusko hľadá nových odberateľov energie. Európa je nervózna

Ruský premiér Vladimír Putin naznačil, že jeho krajina chce „diverzifikovať“ odberateľov plynu a ropy.

Rusko „nemá v úmysle“ obmedziť vývoz ropy a zemného plynu do EÚ a krajina sa „bude prísne držať“ svojich zmluvných záväzkov, povedal 31. augusta agentúre Interfax ruský premiér Vladimír Putin.

„No budeme rozširovať a diverzifikovať naše exportné možnosti pre tieto produkty, ktoré sú tak nevyhnutné pre globálnu ekonomiku“, povedal Putin, a súčasne vyzval k rýchlejšiemu dokončeniu nového plynovodu, ktorý bude transportovať plyn zo Sibíri na ázijské trhy.

Rusko sa snaží rozptýliť obavy, že ide o ďalší spôsob, ako využívať energetické bohatstvo ako politický tlak voči Európe. „Mnoho rokov sme sa snažili budovať nie len imidž, ale aj status spoľahlivého dodávateľa energií pre Európu, a nikdy nedovolíme aby utrpel. Dokonca ani v tejto politickej situácii“, povedal 29. augusta ruský minister energetiky Sergej Šmatko.

No obmedzovanie dodávok ropy do Čiech, oficiálne z technických príčin, no práve v čase rozhodnutia českej vlády o prijatí amerického radaru, odstavenie dodávok do Ukrajiny a Bieloruska, kvôli ktorým ostalo viacero európskych krajín bez dodávok, ukazuje Európe veľmi jasne jej energetickú závislosť na východnom partnerovi. A to lídrov znervózňuje. Na jednej strane sa v EÚ volá po rozhodnejšej kritike Moskvy, dokonca sankciách, v prípadoch ako bol ruský útok na Gruzínsko, na strane druhej sú tu obavy o vzťahy so strategickým hospodárskym partnerom. Aj „krízový summit“ EÚ o Rusku nakoniec neprijal rozhodnutie o žiadnych sankciách. Suspendoval iba ďalšie rokovania o dohode o partnerstve a spolupráci.

Britský premiér Gordon Brown v nedeľu pre britský denník The Guardian povedal, že „žiadnej krajine nemožno dovoliť aby energetikou škrtila Európu“. Podľa Browna musí EÚ viac diverzifikovať dodávky surovín – v súčasnosti pochádza z Ruska 30% ropy a 50% zemného plynu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA