Ruský plyn potečie, problémy ostávajú

Rusko včera opäť sľúbilo, že dnes ráno pustí plyn do EÚ. Problémy medzi Moskvou a Kyjevom však ostávajú a v EÚ opäť silnejú volania po znížení závislosti na ruských dodávkach.

V starostlivo inscenovanom televíznom prenose informoval šéf Gazpromu Alexej Miller ruského premiéra: „Navrhujeme začať skúšobne pumpovať plyn od zajtra (utorka) od 10.00 moskovského času (08.00 SEČ).“ „Odsúhlasené, začnite pumpovať“, odpovedal Putin. Rusko otvorilo kohútiky po tom, ako sa Ukrajina vzdala snahy pripojiť k dohode o monitorovacej misii dodatok, v ktorom vyhlasovala, že Rusku nedlhuje žiadne platby za plyn.

Monitorovacia misia bude na Ukrajine dohliadať na transport ruského plynu určeného pre tretie krajiny. Hlavný problém však ostáva nevyriešený – strany sa stále nedohodli na cene, za ktorú bude Ukrajina kupovať plyn od Ruska, a na výške poplatkov za tranzit suroviny. Ukrajina odmieta zaplatiť pokutu za neskoré platby a otvorená je aj otázka množstva „technického plynu“, ktorý má Gazprom poskytovať na to, aby sa udržal tlak v plynovodoch.

Podľa viacerých expertov však nejde zďaleka iba o to. Gazprom totiž nepredáva plyn ukrajinského Naftogazu priamo, ale cez sprostredkovateľa, spoločnosť RosUkrEnergo, ktorá na plyne zarába 20% z ceny. Vlastní ju na polovicu Gazprom a ukrajinskí podnikatelia.

Gazprom, a údajne i Naftogaz, chce sprostredkovateľa z biznisu vytlačiť. Moskva obvinila ukrajinského prezidenta Juščenka, že chce sprostredkovateľov udržať z korupčných dôvodov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA