Ruský plyn zastal

Tok ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ sa zastavil. Najhoršie zasiahnuté sú krajiny strednej a juhovýchodnej Európy, čoskoro sa však problémy môžu objaviť aj na západe. Stav na Slovensku je podľa krízového štábu ministerstva hospodárstva „kritický“.

Dodávky ruského plynu na Slovensko zastavili Podľa krízového štábu, ktorý zasadal včera na ministerstve hospodárstva, je stav „kritický“. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vyhlásil stav núdze bez regulácie. Znamená to, že ak tento stav potrvá ďalej, veľkoodberatelia sa musia pripraviť na prípadné obmedzenie dodávok plynu.

Krízové opatrenia

Plyn môžeme zatiaľ čerpať z krízových zásob. Kvôli nedostatku alternatív však nie sme schopní vykrývať stratu veľmi dlho. Aj preto sa Ministerstvo hospodárstva spolu s Ministerstvom zahraničných vecí rozhodlo podať oficiálnu protestnú notu tak ruskej ako aj ukrajinskej strane.

Ak sa dodávky neobnovia, SPP bude musieť najprv pristúpiť k obmedzovaniu dodávok pre najväčšie podniky. Domácnosti, školy, nemocnice a iné verejné objekty majú byť vykurované čo najdlhšie.

Ďalšie zasadnutie krízového štábu začína dnes o 11.00.

Stredná Európa

Poľsko prijalo krízové opatrenia. Vyzvalo priemyselných spotrebiteľov aby zastavili výrobu a „ušetrili“ plyn pre domácnosti a verejný sektor. Česká republika hlásila významný pokles dodávok a operátor RWE Transgas chce zvýšiť nákup nórskeho plynu, ktorý bude transportovaný cez alternatívne trasy.

Výpadky dodávok do uzla v Baumgarten (Rakúsko) znamenajú aj obmedzenie dodávok do Maďarska.

Juhovýchodná Európa

Bulharsko je napojené len na plynovody prechádzajúce cez Ukrajinu a teraz ostalo úplne bez suroviny. Výkonný riaditeľ štátneho plynárenského podniku Bulgargaz Dimitar Gogov pre denník Dnevnik povedal, že krízové zásoby vydržia krajine len na niekoľko dní. Úplné zastavenie ruských dodávok hlási aj SrbskoChorvátsko. Problémy s dodávkami už hlásilo aj Grécko.

Rumunská distribučná spoločnosť Trnasgaz zas oznámila, že úplne zastavila dodávky cez vstupný terminál Isaccea, aby zabránila poklesu tlaku v plynovodoch. Na rozdiel od svojho suseda však má Rumunsko vlastnú produkciu plynu, ktorá je schopná pokryť asi 65% potrieb.

Turecko rieši výpadok dodávok cez plynovody križujúce Ukrajinu zvýšením výkonu v plynovode Blue Stream, ktorý prechádza pod hladinou Čierneho mora. Potreby dokáže vykrývať dodávkami z Iránu a vlastnými zásobami.

Domino efekt

Eskalujúci konflikt už zasahuje aj západ EÚ. Hoci Gazprom informoval rakúsku ropnú a plynárenskú skupinu OMV, že dodávky plynu budú obmedzené len asi o 30-40%, do plynárenského uzla v Baumgarten sa dostáva v skutočnosti len asi 10% pôvodného množstva, tvrdí spoločnosť.

Podobné správy sa ozývajú aj z iných krajín. Taliansko, ktoré závisí od ruského plynu na asi 25%, hlási prepad dovozu o 90%. V Nemecku, ktorého obrovský trh s plynom závisí od ruského dovozu na asi 40%, očakáva energetické skupina E.ON prudký pokles dodávok. Kapacita alternatívnych ciest cez Bielorusko nedokáže úplne nahradiť výpadok prepravy cez Ukrajinu.

Francúzsko oznámilo 70% prepad dodávok, jeho problémy sú však relatívne malé. Kvôli rozvinutej jadrovej energii nepotrebuje energetický sektor toľko plynu, okrem toho importom z Ruska kryje len asi 20% z nich.

Vzájomné obviňovanie

Gazprom tvrdí, že dodávky do siete plynovodov obmedzil len o množstvo, ktoré podľa neho Kyjev ilegálne odčerpá. Zároveň sa snaží poskytovať náhradu alternatívnymi trasami (cez Bielorusko, plynovodom po dne Čierneho mora), ich prepravená kapacita je však obmedzená.

Ukrajina obvinila ruský podnik že svojvoľne znížil dodávku do EÚ na tretinu. Akékoľvek nelegálne „kradnutie“ plynu odmieta.

Do konfliktu začína vstupovať EÚ

EÚ sa snažila ostať mimo sporu. Ešte do začiatku týždňa zľahčovala jeho možné dopady na dodávky plynu a stačili jej ubezpečenia oboch strán, že tie nebudú ohrozené.

Situácia si však vyžiadala aktívnejší prístup. České predsedníctvo včera rokovalo s ukrajinskou delegáciou, aj so zástupcami Gazpromu. „Rozdielne názory na práve a technické záležitosti robia dohodu medzi Naftogaz a Gazpromom zložitou“, píše sa vo vyhlásení Predsedníctva.

Ak sa aj spor vyrieši a dodávky obnovia, dôležitou bude ďalšia reakcia Únie. podobný problém nastal už v roku 2006, vtedy sa hovorilo o akútnej potrebe budovania alternatívnych trás, hľadania nových dodávateľov, nutnosti spoločnej európskej energetickej politiky, a masívnom investovaní do alternatívnych zdrojov energie.

Skutočnosť však bola iná. Viaceré členské krajiny, vrátane Francúzska, Nemecka a Talianska, podpísali s Ruskom bilaterálne energetické dohody, a Únia nemá k spoločnému postoju oveľa bližšie. Konštrukciu plynovodu Nabucco brzdí nedostatok financií a slabá politická podpora. V skutočnosti sa EÚ môže stať od ruského plynu ešte závislejšia – Gazprom výrazne pokročil s konštrukciou plynovodov Severná vetva a Južná vetva.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA