S plynom sme na tom veľmi zle

Slovensko má zásoby plynu na desať dní. Vláda obviňuje nedisciplinovaných veľkoodberateľov a ak sa dodávky v sobotu neobnovia, môže opäť spustiť Jaslovské Bohunice.

Plyn na desať dní

Ešte v stredu sa hovorilo, že domácnosti, nemocnice a školy môžu byť z rezerv zásobované 70-80 dní, ak sa odstaví priemysel. Na včerajšom zasadnutí krízový štáb ministerstva hospodárstva varoval, že plyn máme len na desať dní.

Nedisciplinovaným firmám hrozia sankcie

Minister Jahnátek obvinil veľkých odberateľov, že ich nedisciplinovanosť situáciu zhoršuje. Je vyhlásený regulačný stupeň číslo 8 – firmy s ročnou spotrebou nad 60 tisíc m3 môžu používať plyn len na udržiavanie zariadení v takom stave, aby sa nepoškodili, nie na výrobu. Podľa Jahnátka sa však nepodarilo dosiahnuť predpokladané zníženie spotreby – usporilo sa len 1,3 milióna m3, potrebných je 4,3 milióna.

Minister hrozí, že ak sa veľké firmy požiadavkám neprispôsobia, plynový dispečing SPP zistí, kto regulačný stupeň nedodržiava. Potom nastúpi energetická inšpekcia a tá bude udeľovať pokuty 166 tisíc až 1,66 milióna eur. ministerstvo tiež môže vyhlásiť 9. regulačný stupeň, čo znamená, že veľkoodberateľov úplne odpojí.

Jaslovské Bohunice sa možno opäť rozbehnú

Ak sa dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu najneskôr v sobotu neobnovia, minister Jahnátek je pripravený odporučiť opätovné spustenie druhého reaktora atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Premiér už začiatkom týždňa vyhlásil, že by to podporil. Nedostatok plynu totiž neohrozuje len dodávku tepla, ale aj elektrickej energie. Po vypnutí reaktora na konci minulého roka začali nahrádzať výpadok výroby plynové generátory. A tie možno zastanú.

Spustenie druhého bloku by mohlo znamenať problémy s EÚ – k jeho odstaveniu sme sa totiž zaviazali v prístupovej zmluve. Premiér je však ochotný niesť „plnú zodpovednosť“. Nakoľko ide o výnimočnú situáciu, Únia by mohla spustenie povoliť.

Naštartovanie reaktora by trvalo sedem dní. Ak by potom aj plyn začal tiecť, podľa ministra Jahnátka nebude prevádza hneď zastavená. Argumentoval tým, že opätovné spustenie má nejaké náklady, a reaktor si bude musieť zarobiť minimálne na ne.

Pomoc od EÚ

O krízovej situácii včera rokovali premiéry Visegrádskych krajín, na diskusii sa zúčastnil aj predseda Komisie Barroso. Informoval o súhlase Ukrajiny i Ruska s vyslaním európskych pozorovateľov, ktorí majú dohliadať na tranzit plynu určeného pre EÚ. Pre Gazprom to bola podmienka obnovenia dodávok (EurActiv.sk, 9. január 2008).

Na rozdiel od svojich visegrádskych susedov nie je Slovensko napojené na žiaden alternatívny plynovod. Česko majú možnosť dovážať nórsky plyn cez prípojku na Nemecko, Poľsko má prístup k ruskému plynu cez Bielorusko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA