Slovensko môže dostať plyn

Slovensko by mohlo dostať ruský plyn, ak bude Ukrajina súhlasiť s tým, že nám posunie presne také množstvo plynu, aké jej dodá Gazprom.

Šéf Gazpromu Alexej Miller údajne súhlasil s Ficovým návrhom, ako by sa mohol dostať ruský plyn na Slovensko. Gazprom dodá asi 20 miliónov m3 denne na Ukrajinu a tá posunie to isté množstvo nám. Miller to vyhlásil po stretnutí so slovenským a bulharským premiérom. Musela by s tým však súhlasiť Ukrajina. Z technických príčin vraj nemôže ruský plynárenský koncern urobiť podobnú výmenu pre Bulharsko.

Slová premiéra Fica na návšteve v Kyjeve boli tvrdé. „Nás vaše bilaterálne vzťahy s Ruskou federáciou vôbec nezaujímajú. Nás zaujíma tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny na Slovensko“, povedal na stretnutí s ukrajinskou premiérkou Júliou Tymošenkovou. Odmietol vyslanie ďalších slovenských expertov. „Podpísali ste dohodu s Ruskom. Ak oni budú dodávať plyn, my zabezpečíme tranzit“, reagovala Tyimošenková. Fico je tiež tlmočil žiadosť, aby sa uskutočnilo rokovanie ukrajinského a ruského premiéra. Tymošenková všal len konštatovala, že medzi oboma stranami prebieha permanentný dialóg.

Aj dnes trval Gazprom na tom, že plyn pre EÚ bude dodávať cez stanicu v Sudža. Ukrajinská strana trvá na tom, že je to nemožné, pretože ruský plyn by v potrubí kolidoval s plynom, ktorý Naftogaz zasiela opačným smerom domácim spotrebiteľom v troch východných regiónoch.

Naftogaz ponúkol trasy cez dve iné stanice. Gazprom to však odmietol s tým, že tieto trasy sú určené najmä pre plyn na domácu ukrajinskú spotrebu.

Európska únia stráca trpezlivosť. Predseda Komisie Barroso dnes v Európskom parlamente povedal: „Ak dohoda nie je dodržiavaná, potom Rusko a Ukrajinu už nemožno považovať za spoľahlivých partnerov Európskej únie v otázke energetickej bezpečnosti. Ak nebudú dodávky zabezpečené, EÚ bude apelovať na európske podniky, aby sa spoločne obrátili na súd.

Na tlačovej konferencii po dnešnom zasadnutí krízového štábu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga informoval, že sa v spolupráci s SPP podarilo nakontrahovať dodatočné 2 milióny m3 plynu denne v dodávkach od materských spoločností Slovenského plynárenského priemyslu. Vďaka tomu sa podarilo oddialiť deň, kedy sa nám plyn minie, o sedem dní. V súčasnosti teda dokážeme vydržať ešte 18 dní.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA