Slovenský priemysel bez plynu

Slovensko už čerpá plyn len zo zásobníkov a veľké podniky musia obmedzovať výrobu. Ak bude najhoršie, premiér chce opäť spustiť V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Rusko-ukrajinský spor spôsobil, že na Slovensko už nepriteká žiaden ruský plyn. Surovinu čerpáme zo zásobníkov a podľa ministerstva hospodárstva dokážeme pri odstavení priemyslu zásobovať domácnosti, školy a nemocnice asi 70-80 dní.

Problémom nie je len to, ako dlho plyn vydrží, ale aj kapacita čerpania zo zásob. Slovensko denne spotrebuje 30 miliónov metrov kubických, zo zásobníkov sa môže odčerpať len 23 miliónov m3. Veľkí odberatelia (nad 60 000 m3), čo je asi tisíc firiem, musia spotrebu obmedziť.

Viacero veľkých podnikov – automobilky KIA a Peugeot, železiarne VSŽ, či Slovnaft – museli obmedziť výrobu. Postihnuté firmy podľa SPP deklarovali, že sú na núdzový režim pripravené. Za nedodržanie vyhlášky by im mohli hroziť sankcie.

Vážnejšia je situácia vo výrobe elektriny. Záložné generátory, ktoré vyrovnávajú výkyvy v dodávke elektrickej energie, fungujú predovšetkým na plyn. Po odstavení druhého bloku atómovej elektrárne Jaslovenské Bohunice sú na nich kladené vyššie požiadavky. Premiér Robert Fico včera vyhlásil, že ak by mal ukrajinsko-ruský spor pokračovať ďalej, ako krajné riešenie si vie predstaviť opätovné naštartovanie Jaslovských Bohuníc. Takýto krok už urobilo Bulharsko – obnovuje prevádzku atómovej elektrárne Kozloduj, ktorú muselo predtým na základe prístupovej zmluvy odstaviť (EurActiv.sk, 7. január 2009).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA