Spor o plyn pokračuje, Gazprom i Ukrajina hľadajú spojencov

Ukrajinsko-ruský spor o plyn pokračuje. Niektoré európske krajiny zažívajú pokles dodávok a České predsedníctvo zvolalo krízové stretnutie ministrov zahraničných vecí.

Zatiaľ neopodstatnený optimizmus

Napriek pozitívnym signálom z konca minulého týždňa (EurActiv.sk, 2. január 2009) spor medzi Ukrajinou a Gazpromom pokračuje. Dohoda na rok 2009 stále nie je podpísaná a dodávky plynu na Ukrajinu obnovené.

Šance na rýchle urovnanie stroskotali v nedeľu, keď Gazprom obvinil Kyjev z blokovania rokovaní a vyhlásil, že tento rok bude Ukrajine účtovať 450 dolárov za 1000 metrov kubických, viac ako dvojnásobok toho, čo je Naftogaz, ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť, ochotná zaplatiť.

Problémy s dodávkami v EÚ

České predsedníctvo pôvodne odmietlo do konfliktu zasiahnuť a označilo ho za bilaterálny obchodný spor. Obe strany len vyzvalo, aby neohrozili dodávku do EÚ – keďže Ukrajina je dôležitým transportným koridorom ruského plynu. V piatok však Maďarsko, PoľskoRumunsko zaznamenali pokles dodávok ruského plynu, cez víkend zasiahli problémy aj Českú republiku a Bulharsko. České predsedníctvo preto na dnes zvolalo krízové stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ s cieľom „výmeny informácií a koordinácie reakcie“.

Gazprom obvinil Ukrajinu, že kradne plyn, ktorý má smerovať do EÚ a pohrozil žalobou na medzinárodnom arbitrážnom súde v Štokholme. Súčasne prisľúbil, že straty nahradí alternatívnymi trasami cez Bielorusko.

Ukrajina obvinenia odmieta, pripustila len odber malého množstva plynu „pre technické účely“, v zhode so zmluvou o tranzite. Zmluva je tajná, preto nie sú nezávislí právni experti schopní verifikovať tvrdenia strán. Naftogaz upozornil, že ak Gazprom neobnoví pôvodné dodávky, bude mať technické problémy dodávať plyn do EÚ.

Hľadanie spojencov

Cez víkend navštívil šéf Gazpromu Alexander Medvedev viaceré európske krajiny a EÚ vyzval, aby pritlačila na Ukrajinu, aby si splnila povinnosti vyplývajúce z dohody o tranzite. Spojencov hľadá aj Kyjev. Vládna delegácia navštívila viacero európskych krajín, v piatok Českú republiku, držiteľa Predsedníctva EÚ.

V piatok popoludní prijal ukrajinskú delegáciu vedenú ministrom energetiky Jurijom Prodanom aj slovenský minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ukrajinský minister upozornil, že hoci si Ukrajina zatiaľ plní všetky záväzky v transporte plynu, už po 10 dňoch môžu nastať technologické problémy, nakoľko systém tranzitu je projektovaný na vyššie kapacity prepravy.  Z rozhovoru vyplynulo, že Ukrajina očakáva podporu EÚ pri rokovaniach s Ruskou federáciou. Slovenskú stranu požiadali o účasť expertov na týchto rokovaniach.

Slovensko však zatiaľ nechce do veci vstupovať. „Pokiaľ nie sú ohrozené dodávky plynu do SR,  nebude Slovensko do vyjednávania nijako zasahovať. Spor medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou má komerčný charakter“,  uviedol na rokovaní  minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Chce počkať na stanovisko Komisie a Českého predsedníctva. Účasť slovenských expertov na rokovaniach neodmietol, ak nám na to dá Brusel mandát.

Čas sa kráti

Podľa zdrojov z oblasti priemyslu má Ukrajina zásoby na pokrytie spotreby plynu minimálne na šesť týždňov. Kyjev hovorí o 90 dňoch. Zástupcovia spoločností Gazprom i Naftogaz boli pozvaní na 9. januára na stretnutie koordinačnej skupiny EÚ pre plyn, ktorá dohliada nad trhom s touto komoditou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA