Tečie? Netečie? A kto za to môže?

Ešte ráno panoval opatrný optimizmus – Gazprom opäť otvoril plynové kohútiky. Vzápätí sa opäť ozvali obvinenia z oboch strán a okolo obeda Gazprom dodávky údajne opäť zastavil.

Rakúska vysielacia spoločnosť ORF zverejnila na svojich stránkach informáciu, že Gazprom opäť zastavil dodávky plynu do Európy. Tvrdí, že napriek prítomnosti pozorovateľov Ukrajina znova odoberá plyn z potrubia a Moskva tak nedokáže zabezpečiť dodávku európskym krajinám.

Podľa najnovších správ ukrajinský Naftogaz informoval, že ruský plyn na Ukrajinu prišiel, ale z technických dôvodov nemôže byť prepravovaný ďalej, pretože inak by museli byť dodávky odstavené vo viacerých ukrajinských regiónoch.

Už ráno upozornila Ukrajina, že ruský plynárenský monopol neobnovil dodávky v plnej miere. Ukrajinskú spoločnosť Naftogaz vyzval, aby začala cez ukrajinské územie pumpovať 76 miliónov m3 denne, za normálnych okolností však smerom k Európe tečie asi 300 miliónov.

Gazprom kontroval tvrdením, že dodávky plynu blokuje Ukrajina. Jeho predstaviteľ A. Medvedev dokonca Kyjev obvinil, že koná na príkaz USA na základe akejsi nešpecifikovanej dohody.

Pozorovatelia z EÚ sa snažia situáciu upokojovať už od rána a obe strany presviedčajú, aby dodávky obnovili v plnej miere. Sami však majú problémy. Európska komisia upozornila, že neboli vpustení do všetkých riadiacich centier v Rusku a na Ukrajine. Podľa hovorcu pre energetiku im nebol umožnený vstup do kontrolných miestností v riadiacich centrách.

Po pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky komisár Piebalgs upozornil, že ak sa dnes ráno neobnovia dodávky v plnej miere, Komisia ukáže na vinníka. Podľa niektorých pozorovateľov je to varovanie Rusku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA