Ukrajina a Rusko pripravujú vládne stretnutie

V sobotu by sa mohlo konať medzivládne ukrajinsko-ruské stretnutie. Má ukončiť spor, ktorý EÚ odrezal značnú časť strategických dodávok plynu. Slovensko hľadá rýchlejšie riešenie.

Podľa tlačového úradu ukrajinskej vlády sa včera o polnoci Júlia Tymošenková a Vladimír Putin telefonicky dohodli na stretnutí vlád v sobotu, v Moskve. Zatiaľ nie je jasné, či sa stretnú priamo premiéri, alebo ministri. Ukrajinská premiérka už včera na tlačovej konferencii naznačila, že prišiel čas, aby sa rokovania preniesli z úrovne Gazprom – Nafrogaz na úroveň exekutív. Moskva zas včera vyzývala na usporiadanie summitu.

Stretnutia zatiaľ prebiehali medzi zástupcami firiem. No tí nedokázali uzavrieť spor, pri ktorom je stále jasnejšie, že za obchodnými negociáciami stoja politické záujmy. Aj preto včera premiér Fico tlmočil v Kyjeve výzvu EÚ, aby sa riešenie hľadalo na stretnutí vlád.

Slovensko však hľadá rýchlejšie riešenie. Premiér Fico a minister hospodárstva Jahnátek a tlačovej konferencii bezprostredne po návrate z pracovnej cesty z Kyjeva a Moskvy hovorili o detailoch návrhu, o ktorom rokovali s ruskou a ukrajinskou stranou. Slovensko by dostávalo 20 miliónov m3 plynu denne zo zásobníkov pri ukrajinsko-slovenskej hranici, za to by Gazprom dodal to isté množstvo Ukrajine na jej vnútornú spotrebu, pretože ho potrebuje práve vo svojich východných regiónoch. Moskva už s takým riešením predbežne súhlasila, dnes čakáme na reakciu Kyjeva. „Neviem si predstaviť odpoveď nie. Ak povedia nie, tak to bude len z politických dôvodov, a potom sa bude musieť SR zariadiť vo vzťahu k Ukrajine,“ zdôraznil premiér.

Dodávky v tomto objeme by podľa neho umožnili zníženie regulačného stupňa na 3, čo znamená bežnú spotrebu. V súčasnosti prichádzame zastavením výroby vo veľkých podnikoch o približne 100 miliónov eur denne.

Druhou alternatívou je, že nám iné krajiny EÚ prenechajú časť dodávok ruského plynu, ktorý stále priteká cez plynovod Jamal.

Premiér ale upozornil, že podobné riešenie bude iba dočasné a náhradné. Potrebné je obnovenie štandardného tranzitu. Keďže to je za súčasných podmienok v krátkom čase nepravdepodobné, otázka spustenia druhého reaktora V1 ostáva otvorená.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA