Ukrajina bez plynu

Gazprom naplnil hrozby a zastavil dodávku plynu na Ukrajinu. Medzinárodní partneri vyzývajú na rýchle urovnanie sporu, EÚ sa obáva o vlastný plyn.

V stredu v noci sa prerušili rokovania medzi Kyjevom a Gazpromom o dohode o dodávkach plynu na rok 2009. Vo štvrtok o 10.00 Gazprom vyhlásil, že nemá právny záväzok v nich pokračovať, a plyn odstavil.

Európska únia pokrýva z Ruska cez Ukrajinu 20% svojej spotreby zemného plynu. Moskva i Kyjev ubezpečujú, že dodávky do EÚ nebudú nijak ohrozené. Únia sa ale obáva, že podobne ako pred niekoľkými rokmi sa spor dotkne i jej záujmov.

Pred troma rokmi pri podobnom spore klesli dodávky ruského plynu cez ukrajinské plynovody až o 30%. Tento krát je EÚ pripravená lepšie. Vzhľadom na predchádzajúce varovania ruského plynárenského gigantu sa väčšina krajín dovážajúcich plyn snažila udržať si plné zásobníky. Pomohla im v tom aj miernejšia zima a ekonomická kríza, ktorá výrazne znížila spotrebu v priemysle.

Ukrajina súhlasila už minulý týždeň so splatením 1,5 miliardy dolárov dlhu za minuloročný plyn. Nie je však zatiaľ ochotná zaplatiť 450 miliónovú zmluvnú pokutu za neskoré platby. Spor sa točí aj okolo cien na rok 2009. Kyjev ponúka 201 dolárov za 1000 kubických metrov, Gazprom žiada 250. Jeho šéf Alexej Miller dokonca pohrozil, že sa cena môže vyšplhať na 418 dolárov.

Spojené štáty i Medzinárodná energetická agentúra vyzývajú k rýchlej dohode. Vo štvrtok v noci sa začala rysovať šanca na kompromis. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyhlásil, že sa rokovania obnovia čo najskôr a kontrakt môže byť podpísaný už 7. januára. Gazprom reagoval na ponuku obnovenia rokovaní pozitívne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA