USA chce globálny pakt proti zmene podnebia

Prezident USA George W. Bush oznámil plány na medzinárodnú dohodu s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov po roku 2012. Tento plán, ku ktorému vedie rastúci tlak na prezidenta Busha zo zahraničia aj z USA, vzbudil v Európe počudovanie, pretože je priveľmi vágny.

Pozadie:

Plán, ktorý oznámil Biely dom vo štvrtok 31. mája 2007, prichádza len týždeň pred summitom G8 v nemeckom Heiligendamme 6.-8. júna 2007. Na ňom chce  hostiteľka, nemecká kancelárka Angela Merkelová, presvedčiť USA k podpisu spoločného komuniké proti zmene podnebia.

Bushova administratíva však už signalizovala svoju „zásadnú opozíciu“ proti cieľom a časovému harmonogramu, ktorý chcela Angela Merkelová mať zahrnuté v konečnej podobe komuniké zo summitu G8. Hlavné námietky USA sa vzťahujú na 20% úsporu energie do roku 2020 a zníženie emisií skleníkových plynov na 50% v porovnaní s ich úrovňou z roku 1990 do roku 2050 (pozri EurActiv, 29. máj 2007).

Otázky:

Plán USA sa nezmieňuje o cieli EÚ – obmedziť nárast globálnej teploty na 2 stupne Celziovej stupnice. Je v súlade s dlhodobým postojom administratívy G. W. Busha, podľa ktorej by Kjótsky protokol a podobné záväzné regulácie poškodili hospodárstvo USA. Namiesto toho plán USA navrhuje sústrediť sa na zvýšenie energetickej bezpečnosti a podporu ekonomického rastu.

„Návrh prezidenta je založený na princípe, že zmena podnebia musí byť zvládnutá ako podporou energetickej bezpečnosti, tak hospodárskej bezpečnosti, a to zrýchlením rozvoja a použitím technológií čistej energie,“ píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Navrhovaný plán USA proti zmene podnebia však nerobí ústredným bodom stratégie snahu o získanie zníženia emisií zo strany najväčších emitentov skleníkových plynov – vrátane rýchlo rastúcich ázijských ekonomík. „Je nevyhnutné, aby nový rámec obsahoval ako dôležité rozvinuté aj rozvojové ekonomiky, ktoré vytvárajú väčšinu emisií skleníkových plynov a spotrebúvajú najviac energie,“ naznačuje Biely dom.

„USA zvolajú dôležitých emitentov a spotrebiteľov energie, aby posunuli vpred a pripravili nový rámec pred koncom roku 2008,“ oznámil ďalej Biely dom.

Na tlačovom brífingu 31. mája 2007 oznámil predseda Rady USA pre kvalitu životného prostredia Jim Connaughton, že na toto stretnutie by malo dať dokopy „okolo desať až pätnásť krajín, ktoré sú zodpovedné za viac než 80% spotreby energie a emisií skleníkových plynov“.

Cieľom by podľa Connaughtona malo byť „nájsť konsenzus pri vyhlásení dlhodobého cieľa pre zníženie emisií skleníkových plynov…vrátane krajín ako IndiaČína“.

Budujúc na už existujúcich politikách USA, Biely dom vyhlásil, že úsilie USA sa sústredí na technologické dohody a bilaterálne partnerstvá, napr. také ako AP6 – ázijsko-pacifické partnerstvo pre čistý rozvoj.

Plán USA sa pokúša tiež otvoriť nové trhy pre americké firmy, podnikajúce v oblasti technológií od solárnej cez veternú až po „bezpečnú jadrovú energiu“, s biopalivami a vozidlami, poháňanými vodíkom. „Amerika vedie cestu s technológiami čistej energie a stupňuje úsilie, aby urobila pokročilú energetickú technológiu komerčne životaschopnou.“

„Budeme diskutovať o spôsoboch, ako podporiť viac investícií v rozvojových krajinách – tým, že vytvoríme nízkonákladové možnosti financovania pre čistú energiu prioritou medzinárodných rozvojových bánk. Tiež budeme pracovať na tom, aby sme uzatvorili dohody a inými krajinami pri znižovaní ciel a iných prekážok technológiám čistej technológie a služieb pred koncom tohto roku,“ píše sa v tlačovom vyhlásení Bieleho domu.

„Každá krajina bude pracovať na tom, aby dosiahla emisný cieľ tým, že si zriadi vlastné ambiciózne strednodobé národné ciele a programy, založené na národných okolnostiach,“ znie ďalej tlačové vyhlásenie.

Connaughton povedal, že USA sa snaží o to, aby donútilo priemyselné sektory – dopravný, palivový, stavebný – k súhlasu na „spoločnom pracovnom programe na zdieľanie najlepšej praxe“. „Predvídame, že si tiež stanovia ciele,“ dodal Connaughton.

Pozície:

„Máme niekoľko rokov na diskusiu o eliminácii colných prekážok a netarifných prekážok pre obchod s technológiami čistej energie… Čím skôr dokážeme tieto prekážky odstrániť, tým skôr môžeme dostať mnoho z technológií, bežne používaných v Amerike, na globálny trh,“ povedal Jim Connaughton, predseda Rady USA pre kvalitu životného prostredia.

V Európe plán USA vyvolal kritiku. Predseda Komisie José Manuel Barroso sa vyjadril na margo toho, že neobsahuje špecifické ciele, týkajúce sa zníženia emisií skleníkových plynov. Barroso povedal pre Financial Times Deutschland: „USA sa v boji proti zmene podnebia silne spoliehajú sa trhové mechanizmy, a to právom.“ Vzhľadom na fakt, že Bushova administratíva opúšťa Biely dom v roku 2009, Barroso vyjadril nádej na „skutočný prielom“ v roku 2009.

Barroso tiež opísal návrh USA ako „záväzok k ambícii G8 k boju proti zmene podnebia“ a „krokom správnym smerom“, pokiaľ ide o dlhodobé ciele. Zopakoval však aj pozíciu Európskej komisie, že „multilaterálny proces“ v rámci OSN je dôležitý, vzhľadom na potrebu medzinárodného právne záväzného rámca než dobrovoľných záväzkov a bilaterálneho postupu, navrhovaného USA.

Angela Merkelová, kancelárka Nemecka a súčasná predsedníčka Rady, bola pri vítaní Bushovho plánu opatrná. Podľa nej z reči prezidenta Busha vyplýva, že „nikto nemôže ignorovať otázku zmeny podnebia,“ povedala Merkelová podľa agentúry Reuters.

Podľa Merkelovej návrh USA signalizuje „šancu“ na pokrok, ale Merkelová tiež zdôraznila, že verí v to, že na tento proces by mala dohliadať OSN, čo je podľa nej „požiadavka, o ktorej sa nevyjednáva“ a že je proti „vratkým kompromisom“.

Minulý týždeň pri príprave summitu G8 na povrch prenikli spory medzi pozíciami USA a EÚ k boju proti zmene podnebia. Nemecká vláda, ktorá, vzhľadom na to, že Nemecko je hostiteľskou krajinou summitu G8 pripravuje návrh jeho konečného komuniké, dostala list od USA, v ktorom administratíva prezidenta Busha uvádza svoj nesúhlas s návrhom Nemecka, ktorý podľa USA prekročil množstvo „červených čiar“. Táto udalosť viedla vzápätí k špekuláciám o tom, či sa summitu G8 vôbec podarí prísť s nejakou dohodou, týkajúcou sa boja proti zmene podnebia.

Ďalšie kroky:

  • 6.-8. jún 2007: Stretnutie G8 v Heiligendamme v Nemecku
  • december 2007: Konferencia OSN o klíme (COP/MOP) na ostrove Bali v Indonézii

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA