Vzniká regionálny trh s elektrinou na severe Európy

Na severe Európy sa vytvoril regionálny trh s elektrickou energiou – Komisia schválila spoločnú iniciatívu operátorov transmisných systémov z Nemecka, Dánska a Nórska.

Joint venture operátorov sa nazýva European Market Coupling Company (EMCC), jeho cieľom je prepojiť trh elektrickej energie medzi Nemeckom a severskými krajinami. Poskytne služby riadenia vyťaženia sietí pre cezhraničný prenos elektrickej energie, ako aj sekundárny obchod s transmisnými právami.

EMCC spája troch operátorov transmisných systémov – nemecký E.ON a Vattenfall Transmission GmbH a dánsky Energinet. Zapojené sú do neho aj tri energetické výmenné body – Nord Pool Spot AS v Nórsku a European Energy Exchange v Nemecku.

Komisia sa dlho snaží liberalizovať trh elektrickej energie v EÚ, transmisné siete sú však dodnes silno centralizované. Štúdia o dopadoch, ktorú Komisia vykonala v roku 2007, podčiarkuje predovšetkým nedostatočné investície do cezhraničných prenosov energie a koordinácie medzi národnými operátormi transmisných sietí.

Joint venture do istej miery tieto nedostatky vyrovnáva. Dokončené má byť 29. septembra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA