Zrušená jadrová elektráreň môže Bulharov stáť miliardu eur

Ruská spoločnosť Atomstrojexport žiada kompenzáciu 1 miliardu eur za zrušenie dostavby atómovej elektrárne v bulharskom Belene.

Výstavba JE Belene, galéria Belene NPP
https://euractiv.sk

Sofia sa v marci rozhodla nepostaviť v Belene svoju druhú jadrovú elektráreň, ktorá mala využívať ruskú technológiu. Ruský denník Pohľad citoval slová bulharského veľvyslanca v Moskve Bojka Kotseva, že Bulharsko zrušilo plány z dôvodu nedostatku financií.

Bulharsko ale môže draho vyjsť aj zrušenie projektu. Štátny podnik Atomstrojexport pôvodne žiadal odškodné vo výške 58 miliónov eur. Od Národnej elektrárenskej spoločnosti (NEK) najnovšei požaduje aj 1 miliardu eur. Informovali o tom bulharské noviny Dnevnik.

Rusko prípad predložilo pred Medzinárodný arbitrážny súd v Paríž, kde sa pôvodne sťažovali na prieťahy v projekte.

Podľa ruskej tlačovej agentúry ITAR-TASS nová požiadavka Atomstrojexportu zohľadňuje náklady výstavby, zariadení, uskladnenia a výdavkov vynaložených na stress testy dohodnuté v rámci EÚ po havárii vo Fukušime. Odškodné tiež zahŕňa neuskutočnené platby bulharských klientov za zakontrahované služby.

Plyn i politická kampaň

Bilaterálne vzťahy v oblasti energetiky sú komplexnou skladačkou. Bulharsko dováža z Ruska 89 % ropy, 100 % zemného plynu a všetko jadrové palivo pre elektráreň Kozloduj s dvoma funkčnými reaktormi.

Bulharsko momentálne namiesto výstavby novej druhej jadrovej elektrárne plánuje výstavbu ďalšieho bloku v Kozloduji. Na prípravu návrhu si však najala americkú spoločnosť Westinghouse. Využiť by sa pritom mohol reaktor, ktorý už Atomstrojexport postavil  pre Belene

Momentálne Sofia rokuje s Gazpromom o novom dlhodobom kontrakte o dodávkach plynu. V auguste sa obe strany dohodli, avšak výhodnejšiu cenu plynu dostali Bulhari výmenou za druhú dohodu o zapojení sa do projektu plynovodu Južný tok .

Opozičná socialistická strana údajne vyzbierala 80 tisíc podpisov v snahe uskutočniť referendum o výstavbe druhej jadrovej elektrárne v súlade s plánom. Ak by dosiahli 500.000 platných podpisov, referendum by sa mohol konať na jar 2013.  Podľa viacerých analytikov chcú socialisti využiť kampaň v prospech Belene pred parlamentnými voľbami , ktoré sa budú konať budúce leto.

Pozadie

Plán postaviť jadrovú elektráreň v Belene na brehu Dunaja sa datuje ešte do 70. rokov 20. storočia. Výstavbu začali v roku 1987, avšak nikdy nedokončili.  

Atomstrojexport sa na podmienkach dostavby elektrárne Belene s bulharskými úradmi dohodol v roku 2006. Spolu s bulharskou štátnou energetickou spoločnosťou EQS mali postaviť dva reaktory s výkonom 1.000 megawattov.

Sofia sa snažila do projektu zapojiť aj ďalších zahraničných investorov, avšak neúspešne. Podľa agentúry Reuters svoju úlohu zohral aj tlak západných krajín, ktorí sa obávali príliš silnej energetickej závislosti Bulharska na Rusku.

REKLAMA

REKLAMA