Antieurópska rétorika v Rakúsku triumfuje

Krajná pravica slávi v Rakúsku veľký comeback. Po včerajších voľbách je druhým najsilnejším blokom v parlamente. Sociálni demokrati a ľudovci sa prepadli na historické minimum.

Najväčí volebný zisk (viac než 29 %) dosiahli podľa očakávaní sociálni demokrati (SPÖ) pod vedením Wernera Faymanna. Za sebou tesne nechali ľudovcov Wilhelma Molterera. Víťazstvo má ale veľmi trpkú príchuť. Pre obe najsilnejšie strany je to najhorší volebný výsledok od konca druhej svetovej vojny.

Naopak, Stracheho Slobodní (FPÖ) si oproti posledným voľbám polepšili o 7 percent (získali 18 %) a Haiderova BZÖ dokonca takmer strojnásobila svoj štvorpercentný zisk z pred dvoch rokov. Spolu tak budú disponovať v budúcom parlamente takmer 30 % kresiel.

Haider už vyzval k spojenectvu oboch strán: “Ľudia od nás teraz očakávajú, že spravíme niečo pre Rakúsko.  Nechcú, aby sme sa poddali nepriateľstvu a bojovali proti sebe”.

Strany oboch týchto bývalých spojencov, dnes rivalov, spravili ústrednými témami kampane antiimigračnú (namierenú predovšetkým proti moslimom) a antieurópsku rétoriku. 39-ročný bývalý Haiderov protežant Hanz-Christian Strache vyhlásil, že vychádzajúc z volebného výsledku si robí nárok na post rakúskeho kancelára.

Analytici zdôvodňujú úspech extrémistov z častí tým, že dve hlavné politické sily neboli schopné zabezpečiť fungujúcu a efektívnu vládu. Britský denník The Times cituje prominentného rakúskeho politického analytika Antona Pelinku: “V Rakúsku nikdy nebola jasná deliaca čiara medzi krajnou pravicou a mainstreamovými politickými stranami. Na rozdiel od iných krajín nikdy tu nebol „cordon sanitaire“. Extrémne pozície sa stali v uplynulých rokoch stále viac sociálne akceptované.”

Pokiaľ ide o EÚ Strache dal jasne najavo, že z pozície vládenej strany sa bude zasadzovať o to, aby Rakúsko vystúpilo z Únie. “Kapitalisti a neoliberáli sa snažia z bežných ľudí spraviť otrockých pracovníkov Európskej únie”, povedal Strache na jednom z predvolebných mítingov.

Výsledky volieb zatiaľ nie sú konečné. Rekordný počet voličov využil možnosť hlasovať poštou. Tieto hlasy budú spočítané až 6. októbra. Prezident Heinz Fischer potom pravdepodobne poverí lídra sociálnych demokratov Wernera Faymanna zostavením vlády. Jeho možnosti sú ale skromné. Ak bude snaha vynechať krajnú pravicu z budúcej vlády, najpravdepodobnejšou alternatívnou je ďalšia veľká koalícia, zhodujú sa viacerí komentátori.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA