Balkánska vojna pokračuje. Na Facebooku

V politických bojoch v balkánskych krajinách hrá dôležitú úlohu Facebook. Niektoré kampane už vyústili do politických škandálov.

Chorvátsky premiér Ivo Sanader nedávno vyvolal pobúrenie po tom, ako nariadil vyšetrovanie prípadu mladého muža, ktorý si na Facebooku založil skupinu s názvom „Stavím sa, že nájdem 5 000 ľudí, ktorí nemajú radi Sanadera“.

Muž bol údajne blízky sociálno-demokratickej opozícii. Komisia ho vypočúvala spôsobom, ktorí kritici Sanadera prirovnávali k praktikám komunistického režimu.

Iniciátor ďalej skupiny bol zatknutý za „narúšanie pokoja“ podľa bývalého juhoslovanského zákona z roku 1990. tento mladý Chorvát vyzýval k protivládnym zhromaždeniam vo viacerých chorvátskych mestách, vrátane Záhrebu. Skupina má viac ako 80 000 členov.

Podobné incidenty ťažko pomôžu Chorvátsku presvedčiť Brusel, že zreformovalo súdny systém a môže počítať s členstvom už v blízkom čase. Po intenzívnej kritike vyzval premiér Sanader ministra vnútra aby vyšetril možné zneužitie právomocí trestnými orgánmi.

No vojna na Facebooku pokračuje. Skupiny blízke Sanaderovi sa zaktivizovali a zaútočili na lídra sociálnych demokratov Zorana Milanoviča vytvorením skupín „Milanovič je skutočne nepríjemný chlapík“, „Zoran Milanovič je pokrytec“ a „Stavím sa, že nájdem 15 999 ľudí, ktorí nemajú radi Milanoviča“.

Na jednej z týchto skupín je Milanovič znázornený ako pedofil – na montážnej fotografii sa pozerá na nahé dievča na internetovej pornostránke a pri ňom je zobrazený text: „Trochu príliš mladá, ale dobrá.“

V susednom Slovinsku sa zas 7 000 ľudí pripojilo k skupine, ktorá vyzývala na odchod jedného z vedúcich politikov.

Dimitrij Rupel, ktorý bol ministrom zahraničných vecí počas Slovinského predsedníctva v prvej polovici 2008, sa dostal pod paľbu kritiky za stranícky prestup v roku 2004. Vtedy odišiel z ľavicovej Liberálnej demokracie Slovinska (LDS) a pridal sa k strane bývalého premiéra Janeza Janša, Slovinskej demokratickej strane (SDS).

Keď sa v septembri dostala LDS k moci, nový premiér Borut Pahor vymenoval Rupela za jedného zo svojich popredných zahraničnopolitických poradcov, čo vyvolalo protesty. Aktivisti na Facebooku teraz žiadajú referendum o prijatí zákona, ktorý by nariadil Rupelov odchod do politického dôchodku.

Na Slovensku zatiaľ politika iba skúma možnosti Facebooku. Niektorí poslanci a politici majú založené vlastné profily, existujú viaceré, no nie veľmi aktívne, „anti-skupiny“. Prvé lastovičky sa objavujú v súvislosti s prezidentskými voľbami. Facebook aktívne vyžívajú na kampaň najmä Iveta Radičová a Zuzana Martináková.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA