Britské voľby: Cameron stavia na euroskeptikov

Líder britských konzervatívcov David Cameron hrá opäť na euroskeptickú nôtu. V ďalšej z vysoko sledovaných predvolebných televíznych diskusií deklaroval, že jeho vláda bude „v EÚ, no nie ňou riadená“. Oponenti ho obvinili zo snahy izolovať krajinu.

Včerajšia televízna diskusia medzi lídrami hlavných britských strán – Davidom Cameronom (konzervatívci), Gordonom Brownom (labouristi) a Nickom Cleggom (liberálni demokrati) sa venovala aj Európe. Nádejný premiér David Cameron stavil na „starý dobrý“ euroskeptizmus.

Líder toryovcov vyhlásil, že jeho oponenti „proste pristúpia na všetko, čo príde z Bruselu, a nebránia krajinu“.

Pre lídrov toryovcov je európska otázka tradične ťažkým orieškom. Musia hľadať citlivú rovnováhu medzi snahou uspokojiť silné euroskeptické krídlo v strane, a udržiavaním dobrých vzťahov s konzervatívnymi stranami v Európe.

Po európskych voľbách v roku 2009 Cameron vyviedol toryovcov z konzervatívnej stredo-pravej EPP-ED, ktorá bola pre Britov príliš eurooptimistická. Pre mnohých pozorovateľov to bolo potvrdením jeho euroskeptizmu. Kritici tvrdili, že tým toryovcov poškodil, keďže stratili vplyv v najsilnejšej politickej rovine v Únii.

Následne sa stali britskí konzervatívci hlavným iniciátorom vzniku novej euroskeptickej skupiny v EP, Európskej konzervatívnej a reformnej skupiny (ECR). Čelia však neustálej kritike za údajne extrémistické názory ostatných partnerov.

Výmena obvinení

Práve tento bod použili v diskusii Gordon Brown a Nick Clegg. Líder labouristov Camerona obvinil, že sa spojil so skupinou „pravicových extrémistov“, podľa Clegga sedia torryovci v aliancii s „bandou hlupákov a homofóbov, ktorí popierajú klimatické zmeny“.

Brown tak obvinil konzervatívneho lídra že je „protieurópsky“ a chce „malú Britániu“, izolovanú a oslabenú na medzinárodnej scéne. „Už nikdy nesmieme byť prázdnym kreslom v Európe“.

Aj líder liberálnych demokratov Clegg vyhlásil, že „chceme v Európe viesť, nie sedieť na okraji“. „Keď sme v Európe spolu, naša sila je väčšia, než zodpovedá našej veľkosti.“

Cameron sa však označil za „nezmysel“ tvrdenie, že konzervatívna vláda privedie Britániu do izolácie. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkel bránia záujmy svojich krajín v Európe, nie sú však izolovaní, tvrdil divákom.

„No vy ste odišli od Sarkozyho a šli s pravicovými extrémistami“, odpovedal Brown.

Cameron zas súčasného premiéra obvinil z odovzdania priveľa právomocí Bruselu. Toryovci ich chcú údajne „získať… späť“, čím opäť oživil špekulácie o tom, že sa konzervatívna vláda pokúsi získať výnimky vo viacerých oblastiach.

Cameron tiež napadol britského premiéra za nedodržanie sľubu, že sa o Lisabonskej zmluve bude hlasovať v referende. „Ľudia sa cítia podvedení“, tvrdil. Liberálov a labouristov obvinil, že sa nezaujímajú o názor ľudí. „Úprimne povedané, od tých dvoch vlastne počujete, neverte ľuďom. Nepýtajte sa ich na názor, keď predávate kompetencie z Westminsteru do Bruselu.“

Prieskumy nerozhodné

Prieskumy naznačujú, že včerajšia diskusia nemala tak jasného víťaza, ako predchádzajúca vo štvrtok minulý týždeň. O víťazstve v nej mohol hovoriť Clegg i Cameron, Bron si zas zo všetkých troch najviac zlepšil osobnú popularitu.

Tretia diskusia, o ekonomických otázkach, sa bude konať vo štvrtok na budúci týždeň na BBC One.

Parlament bez väčšiny?

Ak by sme mali veriť prieskumom verejnej mienky, v budúcom britskom parlamente nebude mať žiadna strana väčšinu, čo by bola historicky výnimočná situácia. Vláda by musela byť buď menšinová, alebo koaličná.

Labouristi sa už začali uchádzať o spojenectvo liberálnych demokratov. Ich koalícia by dokázala vyrvať vládu z ruky konzervatívcom aj napriek tomu, že by boli v parlamente najsilnejší.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA