Brusel víta Klausovo znovuzvolenie

Súčasný český prezident Václav Klaus získal dostatočnú podporu pre znovuzvolenie. Brusel víta výsledok volieb aj napriek Klausovým euroskeptickým názorom.

Krátka správa

Václav Klaus porazil svojho protikandidáta Jana Švejnara pomerom hlasov 141:111 a bude spravovať prezidentský úrad ČR aj v najbližšom funkčnom období. Pro-európsky kandidát Švejnar, ktorý je aj americkým občanom, uznal víťazstvo svojho konzervatívneho konkurenta.

Predseda Komisie José Manuel Barroso poslal Klausovi svoju “najsrdečnejšiu gratuláciu”. Uvádza v nej, že sa teší na vzájomnú spoluprácu smerom “k budovaniu európskeho projektu.”

“Vaše víťazstvo prichádza v rozhodujúcom čase, kedy sa Česká republika pripravuje na prevzatie predsedníctva Rady”, stojí v Barrosovej gratulácii. Predseda Komisie ďalej vyjadruje nádej, že prezident sa bude aj naďalej zapájať do úsilia o ochranu európskych hodnôt a prispeje k tomu, aby Európa dokázala čeliť súčasným výzvam.

Český prezident je v európskych kruhoch známy svojím záporným postojom k pôvodnému návrhu Ústavy. Lisabonskú zmluvu podpisoval so značnou rezervovanosťou. Klimatické zmeny, ktoré stoja v centre politiky EÚ, označil v minulosti za “mýtus”.

Klausovo znovuzvolenie rozprúdilo diskusie o miere jeho euroskeptickosti. Mienkotvorný denník Financial Times ho priamo v nadpise svojho článku označuje za “euroskeptika”. Vyčíta mu názor, že českú korunu treba udržať ako platidlo čo najdlhšie. Na druhej strane skupina európskych poslancov EPP-ED vníma českého prezidenta ako Európana. Poukazuje, že to bol práve on, kto ako premiér požiadal o členstvo krajiny v EÚ.

Joseph Daul, predseda EPP-ED, povedal, že parlamentná frakcia je pripravená spolupracovať s prezidentom Václavom Klausom a premiérom Mirkom Topolánkom na prípravách Českého predsedníctva. Krajina bude predsedať Rade v prvom polroku 2009.

Český prezident má podľa ústavy reprezentačnú funkciu. Výkonná moc je sústredené prevažne v rukách premiéra a jeho vlády. Jeho slovo má ale značnú váhu. Spôsobuje to skutočnosť, že na tomto poste sa doteraz vystriedali dve silné osobnosti verejného života – bývalý disident Václav Havel a súčasný “otec štátnosti” a ekonóm Václav Klaus.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA