Budú mať Francúzi prezidentku?

V najnovšom výskume verejnej mienky, ktorý sa týkal budúcoročných prezidentských volieb vo Francúzsku, vedie predstaviteľka stredoľavej politickej línie Segolene Royalová.

 

Krátka správa

Podľa výskumu, ktorý uverejnil 21. apríla francúzsky denník Le Figaro, by Segolene Royalová získala 34% a súčasný minister vnútra Nicolas Sarkozy by za ňou zaostal o 4% hlasov. Druhé kolo volieb, ktorého by sa zúčastnili dvaja najsilnejší kandidáti, by Royalová vyhrala.

Ani jedného z kandidátov ešte materské strany oficiálne do volieb nenominovali. Royalová má napriek tomu značnú podporu voličov a vo výskumoch poráža aj svojich socialistických rivalov. Popularitu ženskej kandidátky na úrad prezidenta odborníci vysvetľujú jej svojskou povahou a úspešným vedením kampane, najmä na internete. Občanom dáva prostredníctvom svojej webovej stránky možnosť vyjadriť svoje názory na kampaň a tým sa na nej aktívne spolupodieľať.

V rebríčku politických preferencií predbehol súčasného premiéra de Villepina aj ultrapravičiar Jean Marie Le Pen.

Ak Royalová v prezidentských voľbách uspeje, stane sa popri nemeckej kancelárke ďalšou ženou na vládnom poste jednej z najdôležitejších krajín Únie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA