České voľby: ľavica a pravica v tesnom zápase

Parlamentné voľby, ktoré sa budú konať 2. a 3. júna v Českej republike, môžu vyústiť do vlády bez stabilnej podpory, ale aj veľkej koalície.

 

Krátka správa

Českí voliči rozhodnú o zložení budúceho parlamentu 2. a 3. júna. Prieskumy verejnej mienky ukazujú tesný zápas medzi vládnou ČSSD a opozičnou ODS. Do 200-člennej dolnej komory parlamentu by sa malo dostať päť strán.

ČSSD, vedená premiérom Jiřím Paroubkom, sa snaží získať bezprecedentné tretie víťazstvo. Argumentuje pritom 6% ekonomickým rastom a realizovanými sociálnymi reformami. Prioritami Paroubka v prípade víťazstva majú byť: „Prvým krokom bude vyhnutie sa rovnej dani, poplatkom na školách, poplatkom u doktorov, deštrukcii pracovného práva.“ Vyhlásil tiež že neplánuje priamu spoluprácu s Komunistickou stranou a nechce ich pozývať do vlády.

ODS, ktorá bola do roku 2002 vedená súčasným prezidentom Václavom Klausom a na ktorj čele dnes stojí Mirek Topolánek, hovorí o znižovaní daní, vrátene 15% rovnej dane, a sľubuje boj proti korupcii. ODS chce tiež podporiť zamestnanosť a reformovať dôchodkový a zdravotný systém.

Česká republika preberie v roku 2009 rotujúce predsedníctvo EÚ. Paroubek vyhlásil že jeho prioritou bude reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky. ODS chce tlačiť na uvoľnenie pohybu služieb a pracovnej sily. V televíznom dueli podporil Paroubek európsku ústavu, Topolánek sa vyslovil proti nej.

Paroubkova ČSSD je súčasťou Strany európskych socialistov. ODS je členom Európskej ľudovej strany (EPP-ED), v jej rámci má však svojimi názormi na Európsku úniiu bližšie ku euroskeptizmu britských konzervatívcov, než k nemeckej CDU.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA