Estónske voľby vyhrala stredová pravica

Reformná strana súčasného estónskeho premiéra Andrusa Ansipa získala najviac hlasov vo všeobecných voľbách, ktoré sa konali 4. marca 2007. Aj napriek volebnej výhre je otázka pokračovania súčasnej vládnej koalície neistá.

Krátka správa

Ansipova stredo-pravá Reformná strana získala 27,8% odovzdaných hlasov. Tesne tak predbehla svojho koaličného partnera, stredo-ľavú Stranu stredu, ktorá získala 26,1% hlasov. Najsilnejšia opozičná strana, Únia IRL, získala 17,9%.

Včerajšie všeobecné voľby boli prvými od vstupu krajiny do EÚ v máji 2004. Zároveň mohli občania po prvý raz hlasovať on-line.

Estónsky premiér prisľúbil pokračovanie politiky priateľskej voči trhu a zároveň zníženie sadzby rovnej dane, aby tak stimuloval hospodársky rast. Baltská krajina dosiahla v roku 2006 rekordne vysoký rast na úrovni 11,5%, no v súčasnosti zápasí s 5%-nou infláciou, ktorá spomaľuje snahu Estónska prijať euro v tomto roku.

Krajina taktiež zápasí so slabými ukazovateľmi zdravotného stavu obyvateľstva. V Estónsku je vysoká miera alkoholizmu, úmrtí pri dopravných nehodách a rovnako pomerne značný počet infikovaných vírusom HIV. Krajina má rovnako nedostatky v integrácii rusko-jazyčnej menšiny, ktorá tvorí až tretinu tamojšieho obyvateľstva.

Súčasný premiér nateraz ponechal otvorenú otázku, či zostaví vládu so svojím súčasným koaličným partnerom. Ako sa Ansip vyjadril pre Bloomberg, „sme otvorení všetkým možnostiam a každému partnerovi.“ Dodal, že si nemyslí, že niektoré strany by boli lepšie a niektoré horšie. Podľa neho, každý partner so sebou prináša svoje výhody a nevýhody.

Ansip pre Estónske rádio priznal, že uvažuje aj o možnosti koalície s konzervatívnou Úniou IRL.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA