Európa a francúzske voľby (reakcie)

Európski lídri sú pred nadchádzajúcim druhým kolom prezidentských volieb značne znepokojení. Sarkozy a Royalová totiž ponúkajú dva veľmi rozdielne postoje k EÚ.

Pozadie

Prvé kolo prezidentských volieb (22. apríl 2007) vynieslo do druhého kola dvoch ľudí, Nicolasa Sarkozyho a Ségolène Royalovú, z ktorých jeden sa stane nasledovníkom odchádzajúceho Jacquesa Chiraca. Voľba v druhom kole tak bude mať dôsledky aj na budúcnosť Európy.

Krajne pravicový kandidát Jean-Marie Le Pen nebol toho roku úspešný a nedokázal osloviť dostatočný počet voličov, aby sa dostal do druhého kola, ako tomu bolo v roku 2002.

Otázky

  • Ekonomika:

Sarkozy je zástancom nevyhnutných reforiem pre revitalizáciu francúzskej ekonomiky. Na druhej strane Royalová podporuje zvyšovanie minimálnej mzdy a zachovanie 35-hodinového pracovného týždňa. Aj keď sa kvôli týmto postojom zdá byť prijateľnejším pre Komisiu práve Sarkozy, jeho nedávne výroky na adresu Európskej centrálnej banky a škodlivo silného eura pre francúzsku ekonomiku spôsobili vlnu rozhorčenia.

  • Ústava:

Sarkozy je v bruselských kruhoch vnímaný ako človek, ktorý má najbližšie k dohode so súčasným Nemeckým predsedníctvom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o novej „mini-ústave.“ Prijatie takéhoto dokumentu by bolo novým impulzom pre oživenie pozastaveného procesu prijímania pôvodného návrhu Ústavnej zmluvy. Boli to práve Francúzi, ktorí v referende v roku 2005 ako prví povedali ústave „nie.“ Na druhej strane, Royalová je zástankyňou začatia jednaní o novom návrhu ústavy, ktorý by bol opätovne predmetom nových referend. Takýto postup by znamenal, že nemecký plán vypracovaný počas súčasného predsedníctva EÚ by sa stal de facto irelevantným.

Royalová je v otázke imigrácie a rozšírenia EÚ o Turecko viac otvorená. V tomto smere má teda bližšie k oficiálnej línii Komisie. Sarkozy už počas predvolebnej kampane jasne vyjadril svoje námietky voči takémuto rozšíreniu Spoločenstva. Podľa jeho názoru, členstvo Turecka by znamenalo, že EÚ sa stane nefunkčnou a európska identita sa značne oslabí. Ako riešenie odporúča Turecku a islamským krajinám v regióne vytvoriť akúsi „Blízkovýchodnú úniu“ po vzore EÚ.

Pozície

Odchádzajúci francúzsky prezident Jacques Chirac opätovne vyjadril svoju podporu Nicolasovi Sarkozymu. Jeho hovorca vyhlásil: „Prezident republiky dnes ráno prijal Nicolasa Sarkozyho. Úprimne mu poblahoželal k výsledkom v prvom kole volieb, dodal mu odvahy a vyjadril podporu v druhom kole prezidentských volieb.“

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier: „Som potešený, že radikálne strany, najmä kandidát Le Pen, stratili svoje volebné zázemie veľmi výrazným spôsobom.“

Predseda EPP-ED Joseph Daul v reakcii pre EurActiv privítal výsledky slovami: „Podporou viac ako 30% hlasov pre Nicolasa Sarkozyho vyslali Francúzi jasný signál, že Francúzsko musí zmeniť svoju politiku v oblasti práce spôsobom, aby mal každý rovnakú šancu.“ Zároveň vyzval francúzskych voličov, aby zostali do 6. mája 2007 mobilizovaní a aby aj v druhom kole „umožnili Francúzsku opätovne sa pripojiť k ceste reforiem spolu s ostatnými partnermi v EÚ.“

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, sám konzervatívec, už verejne podporil Sarkozyho ako „presvedčeného a presvedčivého Európana,“ keď tento kandidát ešte ako minister vnútra navštívil v roku 2006 Brusel.

Predseda PES Poul Nyrup Rasmussen rovnako privítal výsledky volieb, ktoré ale označil za víťazstvo Royalovej a Socialistickej strany: „Francúzsky ľud učinil správne rozhodnutie tým, že posunul ľavicu do druhého kola. Francúzi sa rozhodli priamo si vybrať medzi ľavicou a pravicou, sociálnou demokraciou a libertariánstvom, medzi sociálnou Európou a  Európou založenou iba na voľnom trhu… Francúzsko má opäť šancu zaujať svoje miesto v Európe a vo svete.“

Slovenský premiér Robert Fico podľa SME online „včera nepriamo podporil socialistickú kandidátku na francúzskeho prezidenta Ségolène Royalovú, ktorá postúpila do druhého kola s kandidátom pravice Nicolasom Sarkozym: „Ide o vnútornú záležitosť Francúzska, koho si voliči vyberú za svojho prezidenta… Na druhej strane, pekných a múdrych žien v politike nikdy nie je dosť,“ povedal Fico. Smer má v súčasnosti v strane európskych socialistov pozastavené členstvo.

Nasledujúce kroky:

  • 6. máj 2007: Druhé kolo prezidentských volieb
  • 10. a 17. jún 2007: Parlamentné voľby

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA