Francúzsko: Šance sú zatiaľ vyrovnané

Podľa nedávno zverejnených prieskumov verejnej mienky sa vo Francúzsku zvádza vyrovnaný boj o prezidentské kreslo.

Vo Francúzsku sa o necelé dva mesiace uskutoční udalosť, ktorá ovplyvní politický chod tejto krajiny na najbližších 5 rokov. Reč je o prezidentských voľbách, ktorým sa s blížiacim sa aprílovým termínom venuje stúpajúca pozornosť nielen vo Francúzsku, ale aj v okolitých krajinách. Francúzsko je totiž významným aktérom EÚ aj iných zoskupení a zmena na najdôležitejšom poste v krajine je citlivo vnímaná.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý včera zverejnil “Journal du Dimanche” sa medzi štyrmi potenciálnymi kandidátmi s najväčšími šancami objavujú súčasný minister vnútra Francúzskej republiky a šéf pravicovej UMP Nicolas Sarkozy (Union pour un mouvement populaire), kandidátka ľavicovej PS Ségolène Royal (Parti socialiste), šéf centristickej UDF François Bayrou (Union pour la démocratie française) a predseda krajne pravicového FN Jean-Marie Le Pen (Front national).

Vyrovnaný boj o prvú priečku zvádzajú spomínaní N. Sarkozy a S. Royal, pričom v poslednom čase možno badať stúpajúce šance S. Royal, ktorá doťahuje mierny náskok na pravicového kandidáta. Ľudia z tímu N. Sarkozyho to pripisujú len momentálnej zaneprázdnenosti ministra vnútra, ktorý kvôli pracovným povinnostiam nemá toľko času na medializáciu svojej osoby. Stúpenci S. Royal kritizujú N. Sarkozyho práve za to, že ešte stále vykonáva dôležitú funkciu vo vláde, čo v jeho súčasnej pozícii môže hraničiť s konfliktom záujmov. Nicolas Sarkozy z uvedených dôvodov ohlásil svoje odstúpenie z funkcie do konca marca.

Spory a osočovanie sa medzi oboma tábormi s blížiacimi voľbami len vyhrocujú. Obidvaja kandidáti si vyčítajú nereálne alebo chýbajúce finančné odhady na pokrytie daných voličských sľubov. Nicolas Sarkozy tvrdí, že na splnenie sociálneho programu bude S. Royal nútená pristúpiť k zvyšovaniu daní, zatiaľ čo ona sa k tejto téme priamo nevyjadruje. Tvrdí len, že chýbajúce zdroje chce hľadať v naštartovaní ekonomického rastu krajiny. N. Sarkozymu však nezostáva nič dlžná. Hovorí o nereálnosti jeho sľubov, na ktoré pri znižovaní daní z príjmu, ktoré hlása ako pevný bod svojho programu, nebude mať dostatok finančných prostriedkov.

Podstatnou volebnou témou je aj aktuálny problém Francúzska – imigrantská politika. N. Sarkozy presadzuje sprísnenie kritérií, pričom chce nekompromisne bojovať s nelegálnou imigráciou. Na druhej strane však chce umožniť prístup tých, ktorí by vo francúzskej ekonomike zastali nedostatkové miesta. S. Royal vo svojom programe nevymedzila konkrétnu imigrantskú politiku. Kladie však dôraz na podporu sociálne slabých skupín a na ich integráciu do spoločnosti prostredníctvom upraveného školského systému, cez posilnený zdravotný systém až po pomoc pri hľadaní práce.

Nicolas Sarkozy ťaží zo svojej pozície šéfa silného rezortu a vystupuje ako zástanca autority a poriadku, pretože “príliš veľa slobody pre všetkých zabíja slobodu každého”. Ségolène Royal sa svojím programom prezentuje ako skutočná sociálna kandidátka, ktorá by mala priniesť zmier v spoločnosti. Otázkou však zostáva, či bude francúzska ekonomika dostatočne silná v prípade jej zvolenia na napĺňanie jej sľubov.

Obidvaja kandidáti sú si vedomí potreby posilnenia úlohy Francúzska v európskom kontexte. Sú pritom za viac ochranársku Európsku úniu a kritizujú voľnosť vedenia Európskej centrálnej banky. N. Sarkozy je navyše známy svojimi vyhláseniami proti vstupu Turecka do EÚ. Najnovšie N. Sarkozy vo svojom prejave minulý piatok v Perpignan vyhlásil potrebu budovania úzkych vzťahov s krajinami v oblasti Stredzemného mora. Dokonca spomenul vytvorenie “Stredozemnej únie”, ktorá by bola “miestom rozvoja a najvyššej ľudskej bratskosti tak, aby sa stala hlavnou oporou veľkej aliancie medzi Afrikou a Európou”.

Do prvého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční 22. apríla, zostáva dosť času na to, aby sa celá situácia okolo prezidentských kandidátov ešte poriadne zamotala. Víťazstvo v prvom kole, ktoré je podmienené dosiahnutím absolútnej väčšiny odovzdaných hlasov, by pritom pre každého úspešného kandidáta bolo historickým víťazstvom. Vyhrať v prvom kole sa totiž v histórii prezidentských volieb vo Francúzsku ešte nikomu nepodarilo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA