Francúzsko: V druhom kole Hollande a Sarkozy

Po 17 rokoch má socialista vo Francúzsku šancu na návrat do Elyzejského paláca. Prieskumy mu v druhom kole dávajú tesnú väčšinu.

Prvé kolo  prezidentských volieb, ktoré sa konali v nedeľu, posunulo do finále úradujúceho prezidenta Nicolasa Sarkozyho (27,08%) a kandidáta socialistov Françoisa Hollanda (28,63%).

Prekvapením nedeľného prvého kola je 18 % zisk líderky krajne pravicového Národného frontu Mariny Le Pen. Na štvrtom mieste skončil ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon s 11 % a na piatom centrista François Bayrou s 9%.

Prieskumy verejnej mienky odhadujú v druhom kole podporu pre Hollanda na úrovni 53-56 %, zatiaľ čo pre Sarkozyho medzi 44 a 47 %. Veľa však bude záležať na odporúčaniach kandidátov, ktorí vypadli v prvom kole.

François Holland – Nový údel pre Európu?

Európske témy v minulosti Hollandovi veľmi nepomohli. Ako podporovateľ neúspešnej Ústavnej zmluvy sa sčasti diskvalifikoval ako možný prezidentský kandidát v roku 2007. Aj dnes sa však označuje za „presvedčeného Európana“.

Ľudia z prostredia Socialistickej strany pre EurActiv potvrdili, že Hollandov tím pôvodne nechcel v kampani príliš hovoriť o Európe, ktorá „nepredáva“. Bolo ale tiež nemysliteľné, aby túto tému obišiel a nereagoval na Sarkozyho a na fiškálnu zmluvu o rozpočtovej striedmosti v EÚ.

Hollande sa postupe stal kritikom spôsobu ako EÚ riadi krízu v eurozóne. „Vždy som bol európsky, stále som, ale Európa ako som o nej sníval nefunguje“, povedal v októbri.

Svoju dezilúziu pomenoval ešte v roku 2010: „Starý model povojnovej éry sa zrútil bez toho, aby bola Európa schopná prísť s novým. Európa určite nie je sociálnodemokratická, ale Európa nie je ani trhovo-liberálna… problém je, že nie už viac nie je ničím. Už viac nič nereprezentuje. Už viac nič netvorí.“

Európa sa podľa neho vracia „k svojím démonom: národnému partikularizmu. Neviňme z toho nikoho konkrétneho, štát ani jednotlivca, je to dôsledok toho, že každý sa vždy spokojne vráti domov s pocitom vlastnej dôležitosti.“

Návrat k rastu

Ku sklonku minulého roku Hollande vyhlásil, že sa v prípade zvolenia bude snažiť otvoriť fiškálnu zmluvu aj za cenu tvrdého politického boja a časovo náročnej právnej procedúry. Jeho cieľom, ako tvrdí, je návrat k rastu, ktorý zmluva dostatočne nereflektuje. Hollande si vie predstaviť pôžičky od Európskej investičnej banky a eurobodny na veľké investičné projekty.

Odštartovať by chcel aj diskusiu o úlohe Európskej centrálnej banky v riešení krízy. „Nie je to otázka spochybňovania (nezávislého) postavenia ECB, ale zabezpečenia, že monetárna politika bude brať do úvahy aj iné kritériá. Tým skôr, že inflácia klesá“, povedala Karin Berger, jedna z Hollandových ekonomických poradcov. Mnohí takúto rétoriku považujú len za šou, pretože to Nemci nikdy neakceptujú bez toho, že by prešli vážnou zmenou postoja.

Nie  je celkom jasné, ako by si Hollande predstavoval avizovanú zmenu fiškálnej zmluvy. Ľudia z jeho okolia tvrdia, že by malo ísť o pridanie jednej časti zameranej na rast. Expert na otázky EÚ zo Socialistickej strany ale pripomína, že to všetko závisí od politického balansu moci v spojenectve s ostatnými krajinami.

Vzťah s Nemeckom

Socialistický kandidát sa nechal v kampani počuť, že s Nemcami chce hovoriť „úprimne a jasne“. „Dávam prednosť mocenskému bou pred submisívnosťou“, povedal v televízii v januári. Vyslúžil si za to kritické reakcie, ktorého hovorili, že ide v lepšom prípade o naivitu a v horšom o ignorovane európskych politických reálií.

Ešte v roku 2010 sa Hollande vyjadril: „Nemecko sa nesnaží nanútiť svoj model zvyšku Európy. Je to ešte horšie: Rozhodli sa pracovať pre seba. Bez toho, aby zohľadňovali Európu ako referenčný rámec a považujú ju skôr za bremeno, ktoré za sebou ťahajú“.

Pokiaľ ide o ďalšie pálčivé európske otázky, Hollande by rád videl veľkú časť budúceho európskeho rozpočtu investovanú do veľkých „projektov orientovaných na budúcnosť“ a sľubuje ambiciózny rozpočet pre Spoločnú poľnohospodárku politiku. Podporuje, podobne ako Sarkozy, daň z finančných transakcií ako zdroj európskeho rozpočtu.

V inštitucionálnych otázkach chce spojenie postov predsedu Európskej komisie a predsedu Európskej rady. Túto jedinú tvár EÚ by mal voliť Európsky parlament. Hoci sa to v kampani ako téma neobjavovalo, jedným z Hollandových projektov by bolo posilňovanie európskej obrannej politiky. V prípade zvolenia pravdepodobne na májovom summite NATO v Chicagu ohlásil stiahnutie francúzskych vojsk z Afganistanu.

Nicolas Sarkozy – Príliš francúzsky Európan

Francúzsko je späť v Európe“, hlásil Sarkozy pri svojom zvolení v roku 2007. V aktuálnej predvolebnej kampani už písal Francúzom o zlyhaniach Európy, ktorá „nás mala ochrániť“, no namiesto toho „zvýšila naše vystavenie globalizácii“.

Napriek rozdielnym predstavám o tom, ako by mala EÚ fungovať, našiel Sarkozy s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel modus vivendi, ktorý formoval mnoho z toho, ako EÚ reagovala na krízu v eurozóne. V žurnalistickom žargóne sa mu začalo hovoriť „Merkozy.“

Blízkosť oboch krajín vysvetľuje analytik Piort Kaczynski z think tanku CEPS dvoma faktormi: Nemecko nechcelo byť vnímané ako krajina, ktorá nanucuje Európe svoju vládu. Francúzsko sa zase úzkym spojenectvom s Nemeckom chcelo odčleniť od problémových krajín ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko či Grécko.

Sarkozy však vo finále kampane tiež narazil na nemeckú obsesiu s nezávislosťou ECB.  Sarkozy tvrdí, že ECB musí zohrať aktívnu úlohu a pomôcť hospodárskemu rastu v Európe.

Európa bola pre Sarkozyho vždy nástrojom ochrany pred imigráciou, globalizáciou a neférovými obchodnými praktikami. Počas kampane často operoval s kategóriou francúzskeho národa.

Je pripravený suspendovať členstvo Francúzska v Schengene, ak sa pravidlá jeho riadenia nezmenia do jedného roka v prospech väčšej voľnosti pre členské krajiny znovu zavádzať hraničné kontroly. Je to hlavne reakcia na problémy na grécko-tureckej hranici, kde grécke úrady údajne zlyhávajú pri zachytávaní nelegálnych imigrantov.

Sarkozy chce šetriť na účasti krajiny na budúcom európskom sedemročnom rozpočtovom rámci – asi vo výške 600 miliónov eur ročne. Podobne sa snaží postupovať Nemecko a Veľká Británia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA