Holandsko má novú “eko” vládu

Po viac ako dvoch mesiacoch vyjednávania by mala v Holandsku v najbližších dňoch zasadnúť nová stredo-ľavá vláda. Koaličná dohoda, ktorá ešte musí obdržať definitívnu zelenú, počíta s masívnymi investíciami do životného prostredia a čistej energie.

V skratke:

Bývalý premiér Jan Peter Balkenende (kresťanský demokrat z CDA) uzavrel 5. februára koaličnú dohodu s Wouter Bosom zo Sociálno-demokratickej strany (PvdA) a so šéfom malej kresťanskej strany CU. Holandské voľby, ktoré sa konali 22. novembra 2006, skončili víťazstvom Socialistickej euroskeptickej strany a Strany pre slobodu, ktorá je krajne pravicovou formáciou.

Je viac ako pravdepodobné, že pán Balkenende zostane na poste premiéra, pán Bos bude menovaný na post ministra financií.

Koaličná dohoda zahŕňa reformu holandského dôchodkového systému s cieľom podpory aktívnej populácie, aby pracovala dlhšie a poskytnutia amnestie pre žiadateľov o azyl. Nová vláda vynaloží viac ako 850 miliónov euro na životné prostredie a čistú energiu a zavedie nový poplatok z leteckých lístkov. Opatrenia prijaté na zlepšenie energetickej účinnosti by mali viesť k energetickým úsporám 2 % za rok.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA