Nová francúzska vláda – výrazne do zelena

Environmentálna politika bude jednou z priorít francúzskej politiky v nasledujúcich rokoch. Prezident Nicolas Sarkozy a premiér François Fillon zverejnili zostavu novej vlády so „superministrom“ zodpovedným za ekológiu, energetiku a dopravu.

Krátka správa

Premiér François Fillon odhalil 18. mája zoštíhlenú vládu deň po tom, ako bol menovaný prezidentom Sarkozym. Vyhlásenie, urobené z kancelárie prezidenta, podčiarkuje, že sa Sarkozy plánuje osobne angažovať pri tvorbe politiky vlády.

Alain Juppé, bývalý premiér a minister zahraničných vecí počas prvého prezidentského obdobia Jacquesa Chiraca sa stane vo vládnej hierarchii číslom dva. Pridelili mu špeciálne ministerstvo životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja, pod ktorého priority patria energetika, doprava a klimatické zmeny.

Juppého nominácia do nového superministerstva reflektuje sľub, ktorý dal Sarkozy environmentálnemu aktivistovi Nicolasovi Hulotovi v prezidentskej kampani – že životné prostredie zaradí medzi priority národnej politiky.

Juppého prvou úlohou bude dosiahnutie širokej dohody o environmentálnej politike s odbormi, environmentálnymi MVO a zamestnávateľskými organizáciami. Stretnutie sa má konať „v septembri alebo októbri“.

Konzultácie s environmentalistami o otázkach, ktoré majú byť súčasťou rokovania, však začínajú už dnes, 21. mája. Cieľová dohoda je porovnávaná s „accords de Grenelle“ z roku 1968, ktorá ukončila študentské povstanie vytvorením širokého konsenzu o budúcnosti sociálnej politiky.

Vo svojom prvom vystúpení v médiách v novej funkcii Alain Juppé označil za „prioritu priorít“ zabezpečenie, aby „doprava produkovala menej skleníkových plynov, ak chceme vyhrať boj s globálnym otepľovaním“. Vyhlásil tiež, že jadrová energia ostane dôležitou súčasťou francúzskeho energetického mixu na ďalších 30-40 rokov.

Ďalším mužom Fillonovej vlády je Jean-Luis Borloo, ktorý bol predtým zodpovedný za sociálnu politiku. Jeho ministerstvo spája hospodárstvo, financie a zamestnanosť. „Mojou úlohou je znížiť zamestnanosť na 5% do konca päťročného mandátu Nicolasa Sarkozyho, ako to prisľúbil“, povedal Borloo pre denník Le Monde.

Nová vláda sa snaží splniť aj Sarkozyho sľub, že nebude úplne marginalizovať ľavicu. Ministrom zahraničných vecí zodpovedným za európske záležitosti je menovaný socialista Bernard Kouchner. Pomáhať mu bude štátny tajomník pre európske záležitosti Pean-Pierre Jouyet, ktorý bol šéfom kabinetu predsedu Komisie Jacquesa Delorsa v rokoch 1994-95.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA