Nová stredo-pravá vláda v Estónsku

Estónsko má novú vládu, ktorú povedie staro-nový premiér Andrus Ansip. Vláda zložila prísahu len 5. apríla 2007, no už teraz čelí tvrdej kritike zo strany susedného Ruska.

Krátka správa

Riigikou, ako sa nazýva estónsky parlament, dal zelenú novej vláde. Prezident Toomas Hendrik Ilves požiadal Andrusa Antipa, lídra Reformnej strany, aby zostavil vládu. Spomenutá strata získala najväčší počet hlasov v marcových všeobecných voľbách.

Novú koalíciu tvoria tri strany: Ansipova Reformná strana (R), pravicová nacionalistická Republikánska stranícka únia (PPRP) a Sociálno-demokratická strana (SD). Spolu disponujú väčšinou 62 zo 101 kresiel v estónskom parlamentnom zhromaždení.

Nová vláda bola zostavená na základe výsledkov parlamentných volieb konaných 4. marca 2007. Očakáva sa, že bude pokračovať v pro-európskej a na obchod orientovanej politike. Nová vláda prisľúbila stimuláciu miery pôrodnosti prostredníctvom finančných stimulov pre rodičov. 1,3 mil. populácia tohto baltského štátu totiž posledné roky štatisticky vymiera.

Koalícia taktiež oznámila zníženie miery rovnej dane zo súčasných 22% na 18% do roku 2011. Estónsko je podľa ekonomických ukazovateľov jednou z najviac sa rozvíjajúcich európskych ekonomík. Jeho úspech sa často spája práve so systémom rovnej dane, o ktorom sa vedú v Európe mnohé diskusie.

Nová vláda taktiež povedala, že chce dať premiestniť pamätník sovietskej armády z čias sovietskej éry, ktorý sa nachádza v centre hlavného mesta Tallinn. Pamätník sa stal terčom antiruských nacionalistov. Ruský podpredseda vlády Sergej Ivanov označil tento zámer za akt vandalizmu, ktorý „neprejde bez toho, aby nezanechal stopy na estónsko-ruských vzťahoch.“ Zároveň vyzval Rusko na bojkot estónskych produktov počas tejto Veľkej noci.

Čo sa týka personálneho zloženia vlády, premiér zostáva nezmenený. Ansip slúži na tomto poste už od apríla 2005. Vo svojich funkciách z minulého obdobia zostávajú aj minister zahraničných vecí Urma Paet a minister spravodlivosti Rein Lang.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA