Nové krídlo Európskeho parlamentu nesie Havlovo meno

Bývalý československý prezident je považovaný za "jedného z architektov našej spoločnej európskej identity".

Budova Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, ktorú poslanci využívajú dvanásť krát do roka počas štvordňových plenárnych zasadnutí, sa dnes rozrástla o nové krídlo.

Sídlo európskeho ombudsmana

Časť budovy, označená skratkou HAV, nesie meno po bývalom českom a československom prezidentovi Václavovi Havlovi.

Pre Havla bola Európa jednou z dvoch vlastí

 

V novom krídle budovy, ktorá kedysi patrila Rade Európy a ktorá prešla rekonštrukčnými prácami, budú mať kancelárie aj poslanci europarlamentu; predovšetkým však bude sídlom európskeho ombudsmana.

Funkciu obhajcu ľudských práv v EÚ v súčasnosti zastáva Emily O’Reillyová z Írska. Jej úlohou je vyšetrovať sťažnosti občanov na administratívne postupy inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr EÚ.

Architekt spoločnej identity

Predseda EP Antonio Tajani v súvislosti s otvorením nového krídla budovy pripomenul, že Václav Havel bol český spisovateľ, disident a politik, ktorý “tvrdo bojoval za dosiahnutie zmierenia a mieru”.

Havlova budova

“Jeho život a jeho oddanosť demokracii nás inšpiruje a núti nás pokračovať v našom úsilí o vybudovanie spravodlivejšej a silnejšej Európy, ktorá je bližšie k občanom,” uviedol Tajani počas príhovoru pri otvorení nového krídla budovy EP.

Dodal, že pre členov zákonodarného zboru EÚ je cťou symbolicky venovať časť budovy Václavovi Havlovi, ktorý je vnímaný ako “jeden z architektov našej spoločnej európskej identity”.

Václav Havel

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA