Poľsko má koaličnú dohodu

Od soboty je známe, aké strany sa ujmú vlády v Poľsku. Budúci premiér Tusk zároveň oznámil, kto obsadí kľúčové vládne posty.

Krátka správa

Len deň po tom, čo bol Donald Tusk oficiálne nominovaný na post premiéra, uzavrela jeho strana koaličnú dohodu. 11. novembra sa tak Občianska platforma a Ľudová strana dohodli, že budú vládnuť spoločne.

Od novej vlády si mnohí sľubujú európskejšiu a viac na obchod orientovanú politiku. Tusk v tejto súvislosti povedal: „Chceme spolupracovať pre dobro krajiny, s presvedčením, že spoločne obnovíme cit pre normalitu a slušnosť v poľskej politike.“

Premiér ďalej poskytol aj bližšie informácie o personálnom zložení svojej vlády:

Jacek Rostowski by sa mal stať ministrom financií. Tento človek je v Británii narodeným ekonómom a je známy ako veľký zástanca rýchleho prijatia eura v Poľsku.

Bognan Klič by sa mal z Európskeho parlamentu presťahovať ako šéf na Ministerstvo obrany. Minister obrany z Kaczynskeho vlády, Radek Sikorski, by mal zastávať post ministra zahraničia.

Ďalšie podrobnosti o nomináciách na jednotlivé posty budú známe po tom, čo prebehnú intenzívnejšie rokovania s Tuskovým koaličným partnerom.

Očakáva sa, že nová vláda bude vymenovaná prezidentom 16. novembra. Parlament by mal hlasovať o vyjadrení dôvery 23. novembra.

Tuskova Občianska platforma porazila Kaczynskeho Právo a spravodlivosť vo voľbách, ktoré sa uskutočnili 21. októbra 2007. V parlamente obsadí 209 zo 460 kresiel. Ľudová strana disponuje 31 poslaneckými mandátmi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA