Prodiho víťazstvo oficiálne potvrdené

Aj napriek tomu, že taliansky Najvyšší súd potvrdil víťazstvo stredoľavej koalície vedenej bývalým predsedom Európskej komisie, pochybovačné hlasy neutíchajú.

 

Krátka správa

Kasačný súd potvrdil Prodiho víťazstvo v parlamentných voľbách po preverení niekoľkých tisícov sporných hlasov, ktoré iniciovala Berlusconiho koalícia. Prodimu stačilo na víťazstvo o 25 244 hlasov viac, čo mu zaistilo automaticky 55% mandátov v parlamente a väčšinu dvoch miest v Senáte. Silvio Berlusconi sa odmieta zmieriť s výsledkami volieb a Prodimu navrhol vytvorenie veľkej koalície na spôsob Nemecka (pozri EurActiv.sk 12. apríl 2006). Aj napriek tomu, že stabilita a vôľa k potrebným reformám novej vlády je diskutabilná, Prodi Berlusconiho návrh rezolútne odmietol.

Právomoc vymenovať novú vládu prináleží talianskemu prezidentovi. Súčasný prezident Carlo Azeglio Ciampi, ktorému končí 7-ročné funkčné obdobie v máji tohto roku sa vyjadril, že právo vymenovať novú taliansku vládu ponechá svojmu nástupcovi. Zároveň priznal, že nechce kandidovať na znovuzvolenie. Z tábora Berlusconiho strany Forza Italia sa dokonca ozval aj návrh na kandidatúru Berlusconiho v prezidentských voľbách.

Niektorí politici z Berlusconiho koalície, ktorí avizovali uznanie porážky a odchod do opozície, sa spoliehajú na nestabilitu budúcej vlády. Jej súčasťou budú aj komunisti, ktorí už raz vyriekli „ortieľ smrti“ nad Prodiho vládou. Dúfajú, že nová vláda bude vďaka väčšine dvoch hlasov v Senáte natoľko nestabilná, že sa budú musieť konať predčasné voľby a oni sa potom vrátia do vlády.

Dvaja poslanci Európskeho parlamentu za stranu Forza Italia, ktorí nie sú spokojní s výsledkami národných volieb, preniesli taliansky problém aj na európsku pôdu. V Bruseli zorganizovali tlačovku, na ktorej informovali o neregulérnom priebehu volieb, o mnohých pochybeniach pri zbere hlasovacích lístkov a o sporoch súvisiacich s regulérnosťou hlasovania Talianov žijúcich v zahraničí. Tí sa mohli po prvýkrát sa zúčastniť volieb a vybrať si 12 poslancov dolnej snemovne a 6 senátorov.

Medzi prvými záležitosťami, ktoré bude nová vláda riešiť, bude avizované stiahnutie talianskych vojsk z Iraku. Očakáva sa, že dôraz bude vláda klásť na oblasti školstva, sociálnej starostlivosti, zdravotníctva a veľmi pravdepodobné je aj prijatie zákona, ktorý umožní homosexuálnym párom uzatvárať legálne zväzky. Najdôležitejším ale bude vymenovanie nového ministra financií, keďže Taliansko čelí problémom s rozpočtovým deficitom a narastajúcim verejným dlhom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA