Rumunsko čakajú neisté časy

Po včerajších parlamentných voľbách v Rumunsku sú politické sily vyrovnané. Kto bude vládnuť, zostáva otázne. Vzhľadom na to, že žiadna zo strán nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov, je na prezidentovi, koho poverí zostavením vlády.

Včera (30.11.) sa v Rumunsku uskutočnili všeobecné voľby do národného parlamentu. Podľa prieskumu, ktorý sa vykonal na veľkej vzorke voličov pri východe z volebnej miestnosti (tzv. exit-poll), očakávajú sa približne nasledovné výsledky:

  • 36,2% hlasov pre sociálnych demokratov (PSD),
  • 30,5% hlasov pre liberálnych demokratov (PDL), ktorí sú blízki prezidentovi Trajanovi Basescu,
  • 20,2% hlasov pre národných liberálov (PNL) premiéra Kalina Popescu Tariceanu,
  • 7% hlasov pre Demokratickú úniu Maďarov v Rumunsku (UDMR).

„Sociálni demokrati voľby vyhrali a povedú ďalšiu vládu,“ komentoval prieskumy exit-pollu Mircea Geoana, predseda strany. Svoje víťazstvo však súčasne oslavujú aj stredo-pravé sily. Emil Boc, líder PDL, konštatovať, že pokiaľ žiadna zo strán nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov, víťaznou politickou silou je pravica ako taká.

Zamiešať kartami a ovplyvniť vytvorenie novej vlády môže prezident krajiny. Podľa rumunskej ústavy, ak žiadna zo strán nezíska nadpolovičnú väčšinu odovzdaných hlasov, má právo odmietnuť akéhokoľvek kandidáta na post predsedu vlády. Inými slovami, prezident má právo na základe svojich preferencií poveriť lídra ktorejkoľvek úspešnej strany, aby sa pokúsil zostaviť vládu. Basescu je známy svojim odporom ako k Geoanovi (PSD), tak i k súčasnému premiérovi Tariceanuovi, s ktorým je v otvorenom spore.

Najväčšiu pravdepodobnosť pokúsiť sa zostaviť vládu má liberál Teodor Stolojan (PDL), pretože má prezidentovu podporu. Podľa analytikov však existuje niekoľko scenárov, ako by mohla budúca koalícia vyzerať:

  • PSD + PNL majú podľa nich 35% šancu vládnuť spoločne,
  • súčasná koalícia PDL + PNL má 30% šancu na pokračovanie,
  • scenár PSD + PDL je pravdepodobný na 20%.

Včerajšie voľby poznačila najnižšia účasť (39,3%) od roku 1989. Tamojšia tlač vidí dôvod v načasovaní; voľby sa uskutočnili počas predĺženého víkendu (sobota – pondelok), keď sú najmä obyvatelia miest odcestovaní.

Krajne pravicová Strana veľkého Rumunska, ktorá vo voľbách v roku 2000 získala 20% hlasov, čím sa stala druhou najsilnejšou parlamentnou stranou, by tentokrát nemala prekročiť hranicu 5% odovzdaných hraníc, ktoré by jej umožnili zasadnúť v parlamente.

Oficiálne výsledky volieb potvrdí ústredná volebná komisia 26. decembra 2008. Potom budú mať úspešné strany 10 dní na uchopenie svojich parlamentných mandátov a prvé oficiálne zasadnutie. Súčasne, do ďalších 10 dní od prvého zasadnutia musí byť známe meno budúceho premiéra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA