Sarkozy a Royal v druhom kole

Najvýraznejším znakom prvého kola francúzskych prezidentských volieb bola účasť takmer 85% voličov. Podpora krajnej pravice sa výrazne znížila, centristický líder François Bayrou skončil nakoniec tretí, v druhom kole sa stretne N. Sarkozy a S. Royal.

Pozadie

Prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku poznamenalo „taktické hlasovanie“. Mnohí voliči sa rozhodovali podľa skúseností z roku 2002, keď sa do druhého kola prezidentských volieb dostal krajne pravicový líder Jean-Marie Le Pen.

Európske otázky v kampani celkovo chýbali. Tá sa točila skôr klasicky ľavo-pravej diskusie o pracovných miestach, globalizácii a prisťahovalectve, ale aj okolo osobného štýlu Nicolasa Sarkozyho.

Otázky

Konzervatívny kandidát Sarkozy potvrdil vysoké očakávania keď získal v prvom kole 30,5% hlasov. Ségoléne Royal, kandidátka socialistov, s ktorou sa stretne v druhom kole, získala 25,7% hlasov.

Výsledok nie je v podstate prekvapením, potvrdil očakávania z prieskumov verejnej mienky počas posledných týždňov pred voľbami.

Účasť voličov dosiahla takmer 85%, čo je najviac od prvých priamych prezidentských volieb v roku 1965. V predchádzajúcich voľbách v roku 2002 bol podiel nevoličov mimoriadne veľký, a aj to pomohlo postupu Jean-Marie Le Pena do druhého kola.

Krajne pravicový líder nedokázal tento krát zopakovať svoj úspech. Na rozdiel od roku 2002, keď získal 17% hlasov, dostal tento krát iba 11%. Na jeho neúspechu sa podpísalo aj taktické hlasovanie ľavicových voličov, ktorí sa mu snažili zabrániť postúpiť do druhého kola.

François Bayrou, ktorému niektoré predvolebné prieskumy dávali nádej poraziť S. Royal a dostať sa do druhého kola, skončil nakoniec ako tretí s 18,6% hlasov (čo je prudký nárast oproti 6,8% v roku 2002). Jeho pozícia je však teraz kľúčová, svojim vyjadrením môže ovplyvniť rozhodovanie voličov v druhom kole. Prieskumy citované v nedeľu vo francúzskej televízii naznačujú, že jeho voliči nie sú jednotní v otázke hlasovania v druhom kole.

Žiaden ďalší kandidát – vrátane Zelených a komunistov – nezískal viac ako 5%. Aj to bol jeden z dôsledkom „taktického hlasovania“ ľavice, ktorá sa snažila vyhnúť rozptýleniu hlasov medzi viacerých kandidátov, ako sa to stalo v roku 2002.

Pozície

Po zverejnení výsledkov hlasovania Nicolas Sarkozy aj Ségolène Royal chválili voličov za vysokú účasť a žiadali Francúzov, aby ich podporili v druhom kole.

Sarkozy vyslovil „rešpekt“ S. Royal a vyjadril nádej, že pred druhým kolom (6. mája) prebehne skutočná „diskusia o ideách“. „Nezmením svoj kurz“ povedal Sarkozy a potvrdil svoj doterajší program „ochrany Francúzska“ pred vysokou nezamestnanosťou, delokalizáciou pracovných miest, a „zhoršovaním pracovných podmienok“. Súčasne sa však odmietol uchýliť k „protekcionizmu“.

„Francúzom, ktorí majú obavy, chcem povedať, že ich chcem ochrániť“, povedal a spomenul pri tom pracovníkov, zamestnancov a farmárov „ktorí dávajú mnoho, no nikdy za to nič nedostanú“.

S. Royal vo svojom prejave hovorila o „veľkej zodpovednosti: zodpovednosti za boj za zmenu, aby Francúzsko opäť rástlo, opäť našlo svoj optimizmus, a vybralo si s odvahou a pokojom“.

„Odmietam živiť strach“, povedala, no nespomenula priamo Sarkozyho. Dodala, že prioritou má byť vzdelávanie a starší ľudia a rodiny, ktorých situácia sa „zhoršila“.

Minimálne v jednom bode sa však so Sarkozym stretla – aj Royal chce zabezpečiť, aby priemyselné podniky ostali vo Francúzsku, odmieta „nekontrolovaný liberalizmus“ a „moc peňazí“ koncentrovanú v rukách malej skupiny ľudí – „stále tých istých“.

Royal ako jediná spomenula aj európske otázky. Vyhlásila, že bude brániť miesto Francúzska v Európe a vo svete. Hovorila o „sociálne a ekonomicky regenerovanej Európe v multipolárnom svete“ a potvrdila svoj zámer usporiadať referendum o novej zmluve EÚ, ktorá by mala nahradiť Ústavnú zmluvu odmietnutú vo Francúzsku v referende vo roku 2005.

Centristický kandidát François Bayrou vyšiel zo súboja v prvom kole ako tretí, no jeho percentuálny zisk bol v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami mimoriadne vysoký. Seba a svoju politickú stranu sa snaží prezentovať ako novú silu francúzskej politiky, ktorá prelomí tradičnú ľavo-pravú opozíciu. „Od dnešnej noci sa francúzska politika zmenila a už nikdy nebude ako predtým.“

Naznačil, že nevytvorí alianciu z Royal ani Sarkozym pretože chce, aby boli centristické sily „nezávislé“. „Dám všetky svoje sily za renováciu francúzskej politiky. Renovoval som ju včera, zrenovujem ju zajtra“, dodal, ako keby s odkazom na prezidentské voľby v roku 2012. „Zrodila sa nová politika a niekto to nezastaví.“

Ďalšie kroky

  • 6. máj 2007: druhé kolo prezidentských volieb
  • 10. a 17. jún 2007: parlamentné voľby

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA