Sarkozy chce „ochranársku EÚ“ ako vyváženie globalizácie

Nicolas Sarkozy, top kandidát na francúzskeho prezidenta, zopakoval svoju kritiku „fiškálneho“ a „sociálneho“ dumpingu vo vnútri EÚ a zároveň obhajoval silnejšiu politickú kontrolu nad Európskou centrálnou bankou.

Krátka správa

Nicolas Sarkozy, konzervatívny kandidát 21. februára vo svojom prejave v Štrasburgu povedal, že EÚ sa v procese globalizácie stala pre mnohých skôr hrozbou ako niečím, čo vzbudzuje nádej. Podľa slov prezidentského kandidáta gaullistickej pravice, toto bol zároveň hlavný dôvod odmietnutia euroústavy vo francúzskom referende.

Sarkozy, ktorý si drží prvé miesto v predvolebných prieskumoch, uisťuje o potrebe Európy. EÚ je podľa neho jediným spoločenstvom, ktoré dokáže vybalansovať extrémne dravú konkurenciu a ázijský dumping.

„Odvažujem sa povedať: byť Európanom znamená preferovať Európu. [..] Verím v slobodný trh, ale v taký, ktorý je kontrolovaný, regulovaný a kde cieľom štátnych intervencií je kompenzácia sociálneho a ekologického dumpingu,“ dodal Sarkozy.

Sarkozy rovnako zopakoval svoju kritiku Európskej centrálnej banky tvrdiac, že ochrana by sa mala týkať aj priestoru vo vnútri EÚ. Podľa neho by ambíciou Európanov malo byť znovu definovanie princípov a pravidiel hospodárskej a menovej únie tak, aby zapadali do humanistickej a sociálnej dimenzie, ktorá dnešnej Európe tak veľmi chýba.

Prezidentský kandidát ide do volieb s prioritami: hospodársky rast, zamestnanosť, priemyselná stratégia, ale taktiež za prioritu priamo označil aj ochranu francúzskeho záujmu. Pre Sarkozyho je Turecko naďalej krajinou, ktorú si v EÚ neželá: „Turecko, ktoré nie je európskou krajinou, nemá svoje miesto v Európskej únii.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA