Sarkozy: Francúzsko sa vrátilo do Európy!

Jasné víťazstvo Nicolasa Sarkozyho vo francúzskych prezidentských voľbách posilnilo nádeje tých, ktorí dúfajú v rýchle riešenie inštitucionálnej krízy v EÚ. Súčasne však požaduje, aby Európska únia bránila občanov pred globalizáciou.

Pozadie

Konzervatívny líder Nicolas Sarkozy sa postavil v druhom kole prezidentských volieb 6. mája proti socialistickej kandidátke Ségolène Royal.

V prvom kole bol porazený krajne pravicový kandidát Jean-Marie Le Pen ako aj centrista François Bayrou, ktorý však zaznamenal výrazný rast podpory a jeho voliči mohli rozhodnúť v druhom kole o víťazovi priklonením sa k jednému z dvoch ostávajúcich kandidátov.

Otázky

V druhom kole volieb získal Nicolas Sarkozy pohodlnú väčšinu – 53% oproti 47% pre Ségolène Royal. Účasť dosiahla rekordnú úroveň 85%.

V prejave po zverejnení prvých oficiálnych výsledkov volieb sa snažil Sarkozy postaviť do pozície kandidáta všetkých Francúzov a zmienil sa aj o „európskych partneroch“.

„Chcem apelovať na našich európskych partnerov… povedať im… že dnes večer sa Francúzsko vrátilo do Európy“, povedal Sarkozy. Zdôraznil tiež, že v rokovaniach v EÚ bude tvrdý.

„Žiadam našich európskych partnerov aby si vypočuli hlas ľudí, ktorí chcú byť chránení. Žiadam našich európskych partnerov aby neboli hluchí k hnevu ľudí, ktorí nevidia Európsku úniu ako ochranu, ale ako trójskeho koňa všetkých hrozieb prinášaných transformujúcim sa svetom.“

Sarkozy, ktorý bol svojimi oponentmi často obviňovaný z „atlantizmu“, vyslal apel aj na adresu „amerických priateľov“. Podľa nového francúzskeho prezidenta sa môžu „spoľahnúť na (francúzske) priateľstvo“, no priateľstvo znamená aj „akceptovanie toho, že priatelia majú odlišné názory“. Vyslovene sa dotkol otázky klimatickej politiky: „Veľký národ ako Spojené štáty má povinnosť neklásť prekážky boju proti globálnemu otepľovaniu.“

Pozície

Predseda Komisie José Manuel Barroso telefonátom gratuloval Sarkozymu a poprial mu v novej funkcii úspech. „Chcem privítať odvážnu demokratickú vôľu Francúzov, ktorí sa masívne dostavili k voľbám“, povedal Barroso v oficiálnom vyhlásení, pričom pogratuloval aj porazenej Royal k jej „výraznej kampani“ a jej „záväzku voči Európe“.

„Tieto voľby, to vám môžem povedať, boli v Európe pozorne sledované, pretože na Francúzsku v Európe záleží“, dodal. „Verím Nicolasovi Sarkozymu… že zohrá kľúčovú úlohu v riešení inštitucionálnej tázky.“

Sarkozy si získal podporu väčšiny bruselských kruhov ako najlepší kandidát pre rýchle riešenie ústavnej krízy „minizmluvou“, ktorá by nahradila neúspešnú euroústavu. Ešte minulý rok v Bruseli vyhlásil, že by chcel vidieť minizmluvu schválenú počas Nemeckého predsedníctva v prvom polroku 2007 a ratifikovanú bez referenda počas Francúzskeho predsedníctva v roku 2008.

François Hollande, ktorý stojí na čele Socialistickej strany, povedal, že zvolenie Sarkozyho nebude znamenať zmenu oproti minulosti, ale „predĺženie“ a „zosilnenie“ existujúcej politiky. Ľavicu vyzval, aby sa „obnovila“ a „rozšírila“ a tak vyhrala parlamentné voľby 10. júna 2007.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA