Slovensko: zvíťazila opozícia, ale…

Víťazom slovenských parlamentných volieb 17. júna 2006 sa stala opozičná strana Smer-Sociálna demokracia na čele s Robertom Ficom. Zatiaľ však nie je jasné, či sa mu podarí nájsť partnerov na zostavenie vládnej koalície. Smer sľubuje viac solidarity v krajine, ktorá prešla radikálnymi ekonomickými reformami.

 

Krátka správa

Sociálnodemokratická strana Smer Roberta Fica v slovenských parlamentných voľbách 17. júna získala 29,1% hlasov. Smer vo svojej kampani prisľúbil odstránenie niektorých neoliberálnych reforiem súčasnej vlády Mikuláša Dzurindu (EurActiv.sk, 16. jún 2006).

Dzurindova SDKÚ skončila ako druhá zo ziskom 18,3%, čo výrazne prevyšovalo predvolebné prognózy i očakávania strany. Ako tretia skončila Slovenská národná strana (SNS), tesne za ňou sa so ziskom 11,6% umiestnila strana maďarskej menšiny SMK, ktorá bola doteraz súčasťou vládnej koalície. ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara získalo 8,7% a KDH 8,3% hlasov. Voličská účasť bola historicky najnižšia, k urnám prišlo iba 54,67% Slovákov.

Rozdelenie kresiel v budúcom parlamente je nasledovné:

strana

počet mandátov

Smer-SD

50

SDKÚ-DS

31

SNS

20

SMK-MKP

20

ĽS-HZDS

15

KDH

14

Zdroj: www.sme.sk

Hoci je pravdepodobné, že slovenský prezident Ivan Gašparovič poverí lídra Smeru Fica zostavením vládnej koalície, nie je zaručené, že sa mu to podarí. Súčasný premiér Dzurinda by si spoluprácou so svojimi doterajšími spojencami SMK a KDH a s Mečiarovou HZDS mohol zaistiť aj tretie funkčné obdobie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA