Taliansko: Kto z koho?

Talianske parlamentné voľby skončili nerozhodne - Unione Romana Prodiho vyhlásila tesné víťazstvo a Silvio Berlusconi požaduje prepočítanie hlasov.

 

Pozadie

Predbežné výsledky, zverejnené v 10. apríla, sa opäť raz ukázali ako nespoľahlivé, keď predpovedali 5-percentný náskok opozičného lídra Romana Prodiho. Počas zvyšku volebnej noci, keď došlo k porovnaniu predpovedí a skutočných výsledkov, sa voľby zmenili na drámu, keďže konečné výsledky neboli isté ešte ani 11. apríla ráno.

Otázky

Ráno 11. apríla stále panovala neistota ohľadne konečných výsledkov volieb.

Unione Romana Prodiho tesne zvíťazila v Snemovni (dolná komora) talianskeho parlamentu so ziskom 49,8% nad 49,7-percentami Berlusconiho vládnej koalície. To by automaticky znamenalo 340 kresiel pre Unione a 277 pre Berlusconiho koalíciu Casa delle Liberta. Toto rozdelenie bude kompletné až po pripočítaní dvanástich kresiel, rezervovaných pre hlasovanie voličov, žujúcich v zahraničí.

Výsledok volieb v Senáte (horná komora parlamentu) však stále nie je jasný. Zdá sa, že Berlusconiho blok získal 50,2% hlasov a 155 z 315 senátnych kresiel, zatiaľ či Unione získala iba 154 kresiel (so ziskom 48,9% hlasov). Šesť kresiel zostáva nejasných, ide o hlasy v zahraničí žujúcich voličov, ktoré ešte neboli spočítané. Ak by Berlusconi zvíťazil v Senáte, dôsledkom by bol rozdelený parlament. V taktom prípade by bolo pre akúkoľvek koalíciu nesmierne ťažké vládnuť a pravdepodobne by nasledovali nové voľby.

Voličská účasť v týchto voľbách bola veľmi vysoká: zúčastnilo sa ich 83,6% zo všetkých oprávnených talianskych voličov. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA