V Rakúsku si dajú repete veľkej koalície

Sociálni demokrati a ľudovci sa v nedeľu dohodli na vytvorení veľkej koalície. Nezhodli sa však na tom, čo ich dohnalo k predčasným voľbám - či majú byť európske zmluvy predmetom referenda alebo nie.

Ak chceli dve najväčšie rakúske politické strany efektívne odstaviť krajnú pravicu od účasti na moci, veľa iných možností ako veľká koalícia sa nečrtalo. 

Po dvoch mesiacoch rokovaní je koaličná dohoda na svete. Budúcim kancelárom sa podľa očakávaní stane líder sociálnych demokratov (SPÖ) Werner Faymann a jeho vicekancelárom bude nový šéf ľudovcov (ÖVP) Joseph Pröll.

Pre obe strany znamenali predčasné voľby najväčšie oslabenie a straty od konca II. svetovej vojny. To, čo mainstreamové strany stratili, krajná pravica získala. Spolu získali BZÖ dnes už nebohého Jörga Haidera a Slobodní (FPÖ) Haiderovho odchovanca Hanza-Christana Stracheho takmer 30 percent hlasov.

Pri rozpade predchádzajúcej veľkej koalície zohral úlohu rozdielny pohľad partnerov na to, ako by mali byť v budúcnosti ratifikované európske zmluvy. ÖVP vystúpila z vlády po tom, čo bývalý premiér Alfred Gusenbauer spolu s  Wernerom Faymannom napísali otvorený list do Kronen Zeitnug, populárnych, anti-európskych bulvárnych novín, ktorý obhajovali názor, že akákoľvek budúca zmluva EÚ, vrátane Lisabonskej, ak by malo dôjsť k modifikáciám, by mali prejsť v Rakúsku ľudovým hlasovaním.

Staronoví koaliční partneri sa na tomto bode stále nezhodli. Do koaličnej zmluvy zahrnuli formulu, že ak sa jedna strana bude snažiť pretlačiť referendum proti vôli druhej, vláda končí a budú vypísané predčasné voľby.

Obaja lídri strán si túto formuláciu vysvetľujú po svojom. Podľa Faymanna dáva priestor a čas na to, aby presvedčili ľudovcov k zmene názoru. Podľa Prölla to znamená, že referedum proti ich vôli nebude. Odchádzajúca ministerka zahraničia Ursulla Plassnik sa zase vyjadrila, že podľa nej mali socialisti túto svoju požiadavku na aktuálne legislatívne obdobie úplne vypustiť a s kompromisom nie je spokojná. Informujú o tom rakúske médiá.

Okrem Lisabonskej zmluvy, ktorá však už bola v Rakúsku ratifikovaná, nie je zatiaľ vo vyhliadke v trvaní mandátu budúcej vlády žiadna iná zmluva.

Ľudovci a socialisti si ponechajú portófiá vo vláde z minulého obdobia, to znamená, že kým zahraničiu, financiám, spravodlivosti a hospodárstvu budú vládnuť konzervatívni ľudovci, sociálnym otázkam zase SPÖ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA