Vládna kríza v Belgicku je zažehnaná. Dokedy?

Belgicko má vládu. Po 9 mesiacoch od volieb sa premiérom stal Yves Leterme. Skeptici však tvrdia, že koalícia nepretrvá dlhšie než do leta.

Novým belgickým premiérom sa stal Yves Leterme. Do funkcie ho vymenoval belgický kráľ Albert II. Premiér oznámil vytvorenie vlády 20. marca. Jeho Flámska kresťanská demokracia (CD&V) vyhrala parlamentné voľby pred 9 mesiacmi.

Nová vláda plne rešpektuje etnické zloženie krajiny. Polovica jej členov pochádza z flámskych a druhá polovica z frankofónnych oblastí. Koalíciu povedie Letermeho CD&V, ale súčasne bude jej členom jej frankofónny “ekvivalent” CDH. Predsedníčka CDH, Joëlle Milquet, si za posledné mesiace vyslúžila prezývku “madam nie”, pretože počas rokovaní tvrdo trvala na svojich požiadavkách. V novej vláde zaujme post ministerky pre zamestnanosť a rovnosť príležitostí. Kabinet bude mať spolu 22 členov, z toho 15 ministrov a 7 štátnych sekretárov.

Do koalície vstúpili aj liberáli, flámski aj frankofónni. Sesterská strana Letermeho CD&V, nacionalistické hnutie “Nová flámska aliancia” sa rozhodla zostať nevládnou stranou, čím uvoľnila miesto frankofónnym socialistom.

Súčasťou vládnej agendy zostáva reforma štátneho usporiadanie. Leterme vo svojej prvej vládnej deklarácii z 20. marca uvádza, že koalícia sa bude zaoberať témou presunu kompetencií v oblasti zamestnanosti, zdravotníctva a rodinnej politiky na regióny (Flámsko, Valónsko, Brusel).

Kritici namietajú, že koalícia bude nestabilná. Stanovila si za cieľ dosiahnuť kompromis v inštitucionálnych otázkach do júla 2008. Na druhej strane nový premiér za 9 mesiacov bezvládia nepredstavil žiaden spôsob riešenia lingvistických problémov. Súčasne jeho vláda nemá pripravený žiadny návrh rozpočtu, teda ani finančné nástroje, ktoré sú nevyhnutné pre akúkoľvek reformu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA