Vytrvalec Berlusconi

Politickí komentátori sa zhodujú na tom, že tesné víťazstvo Romana Prodiho v talianskych voľbách, by mohlo viesť k nestabilite krajiny. Berlusconi stále bojuje o výsledky volieb a navrhuje vytvorenie „veľkej koalície“ podľa vzoru Nemecka.

 

Pozadie

Talianske parlamentné voľby, ktoré sa konali v dňoch 9.-10. apríla rozdelili krajinu. Aj napriek tomu, že opozičný blok vedený bývalým predsedom Európskej komisie Romanom Prodim získal v oboch komorách parlamentu tesnú väčšinu, premiér Berlusconi odmietol uznať vlastnú porážku a požaduje prerátanie hlasov.

Otázky

Výsledky

Prodiho Unione získala 348 kresiel v dolnej komore talianskeho parlamentu (Camera) a 158 mandátov v Senáte. Naproti tomu Berlusconiho tábor získal 281 kresiel v dolnej komore a 156 v Senáte. Prodiho koalícia profitovala z nového volebného zákona, ktorý dáva víťazovi 55% mandátov. V skutočnosti bol reálny rozdiel menej ako 25 000 hlasov (49,8 ku 49,7%).

Neistota a veľká koalícia?

Berlusconi pokračoval v boji za konečné výsledky v utorkový večer 11. apríla. Taliansky premiér tvrdením: „Nikto nemôže vyhlásiť víťazstvo“, poukázal na reálne malý rozdiel medzi oboma koalíciami. Na druhej strane navrhol, aby sa inšpirovali nemeckým príkladom a zvážili vytvorenie „veľkej koalície“, ktorá by zjednotila krajinu a naštartovala potrebné reformy.

Sebaistý Prodi

Romano Prodi myšlienku veľkej koalície hneď odmietol a sebaisto vyhlásil, že bude vládnuť celé päťročné volebné obdobie.

Pozície

Talianske finančné trhy reagovali na výsledky volieb negatívne. Majú obavu, že Prodiho vláda bude príliš nestabilná a nebude schopná spustiť nevyhnutné reformy. A to najmä preto, že radikálna ľavica, ktorá je súčasťou koalície Unione si viedla lepšie ako Prodiho strana. Finanční experti budú netrpezlivo čakať na nového ministra financií. V hre sú dve mená: Tommaso Padoa-Schioppa (bývalý riaditeľ Európskej centrálnej banky) a Mario Monti (bývalý komisár pre konkurencieschopnosť v Prodiho Komisii).

Politickí komentátori sa pýtajú, ako bude po takýchto rozdelených voľbách Taliansko spravované.

Wall Street Journal Europe má o stabite pripravovanej vlády pochybnosti a obviňuje z toho „proporčné bláznovstvo“. „Dôsledkom chaotických volieb v Taliansku bude v najlepšom prípade vznik slabej vlády, ktorá vydrží maximálne rok. Ďalší bod pre slabosť Európy pre šialený systém pomerného zastúpenia”.

Financial Times predpovedajú, že Prodi bude „lídrom – mrzákom“ a obávajú sa, že radikálne strany stredoľavej koalície môžu podkopať štrukturálne ekonomické reformy.

Komentátor Financial Times Martin Wolf zachádza ešte ďalej a výsledky volieb prirovnáva k nepokojom vo Francúzsku, ktoré vznikli ako reakcia na reformy pracovného trhu. Krehké vlády Nemecka, Francúzska a Talianska (troch krajín, ktoré produkujú dve tretiny HDP eurozóny) považuje Wolf za neschopné zaviesť nevyhnutné reformy a varuje, že ich slabosť môže mať katastrofálne dôsledky pre celú Úniu. „Ich váha v Únii je tak silná, že môžu znefunkčniť jej fungovanie. Efektívnosť Európskej komisie môže byť podkopaná kritizovaním jednotného trhu, zastavením rozširovania a postavením sa proti ústupkom, ktoré sú potrebné na dokončenie multilaterálnych rokovaní o obchode v rámci WTO. Wolf uzatvára: „Tieto vlády sú zlou predzvesťou nielen pre domáce reformy, ale aj pre osud eurozóny, celej Únie a jej úlohy vo svete“.

Marco Incerti z bruselského inštitútu CEPS sa o možných krokoch Prodiho v role nového talianskeho premiéra vyjadril v interview pre denník SME. Prvým krokom v zahraničnej politike bude podľa všetkého „stiahnutie talianskych vojakov z Iraku”. Irak bol v predvolebnej kampani jedinou zahraničnopolitickou témou. Vo vzťahu k Európskej únii bude Prodi stabilnejším a spoľahlivejším spojencom. „Berlusconi menil svoj vzťah k Bruselu podľa toho, ako sa mu to práve hodilo. Prodi […] zastáva názor, že viac Európy je vždy lepšie ako menej Európy”. Čo sa týka konkrétnych politík Európskej únie, jasný je Prodiho postoj k Európskej ústave. Incerti povedal: „Prodi chce oživiť ústavu. Podpora euroústave je explicitne zmienená v dvestostránkovom manifeste, ktorý podpísali všetky strany talianskej ľavicovej koalície. Romano Prodi sa chce pokúsiť ústavu znovu presadiť a pokiaľ neprejde celý dokument, súhlasí s tým, aby sa použili len časti”. V otázkach rozšírenia je Prodi opatrnejší. Aj keď rozširovanie nebolo „na programe” už dlhodobejšie zastáva názor, že „okolitým štátom Únie – okrem Balkánu – by sa malo ponúknuť všetko okrem spoločných inštitúcií”. Na otázku, či Prodimu uškodí jeho povesť slabého lídra z čias, keď bol predsedom Európskej komisie, Incerti povedal, že ako premiér bude len jedným z 25, a preto nemusí byť hneď lídrom.

Ďalšie kroky

  • Nový taliansky parlament sa po prvýkrát zíde 27. apríla.

  • V máji obe komory talianskeho parlamentu zvolia nového prezidenta, nástupcu Carla Azeglieho Ciampiho.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA